Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Crkva promotor turizma

Održana sjednica Odbora HBK za pastoral turizma pod predsjedanjem biskupa Ivana Milovana, 7. travnja 2008. u Rijeci

Rijeka – Šesta uskrsna nedjelja, ove godine 27. travnja, u Hrvatskoj je Nedjelja turizma kojom se domaćim i stranim gostima kao i svim radnicima u industriji turizma želi iskazati posebna pažnja, zahvalnost ali iznova probuditi i svijest kako je, ne kapital, nego “čovjek središte turizma”. Odbor Hrvatske biskupske konferencije za pastoral turizma pod predsjedanjem porečko-pulskoga biskupa Ivana Milovana kao pripremu za predstojeću sezonu održao je 7. travnja sjednicu u Bogoslovnom sjemeništu u Rijeci. Analizom minule sezone s 11,1 milijuna turista Odbor je utvrdio kako turizam donosi mnogo dobra, ali ima i svoje sjene. Ima i slučajeva kada se čak i visoko pozicionirani službenici u turizmu, nažalost, pitaju: što Crkva ima s turizmom? Crkva turizam shvaća samo vanjskim znakom onog egzistencijalnog, nutarnjeg vječnog čovjekova putovanja kroz vrijeme. Crkva prati čovjeka u potrazi za nutarnjom rekreacijom, obnovom, i kao putnika k vječnoj destinaciji i konačnom odmoru. Crkva u tom smislu svim gostima stoji na raspolaganju arhitekturom punom simbolike, sakralnim inventarom i liturgijom u kojoj je zgušnjava vjera svih naraštaja i uosobljava u sakramentalnom Kristu. U tom smislu Odbor zadužuje rektore crkava da se koliko je god moguće čuva dostojanstvo sakralnih objekata i prostora. Ljeto ih ne smije profanirati jer bi izgubili svoju jedincatu funkciju. Slikati po crkvama nije dozvoljeno, nitko nema pravo reproducirati crkveni inventar bez dozvole te se u tom smislu prije sezone planiraju po biskupijama sastanci župnika primorskih župa. Za predstojeću sezonu Odbor će župnicima dostaviti pomoćne materijale za proslavu Nedjelje turizma, a za sezonu višejezični materijal i plakat dobrodošlice, vizuelnu obavijest o poštivanju sakralnog prostora. Odbor smatra potrebnim predstaviti duhovnu dimenziju hrvatskog turizma svjetskoj javnosti na web stranici Turističke zajednice Hrvatske. Isto tako smatra kako duhovna ponuda Hrvatske spada u sadržaje turističkih sajmova kao što se čini u ostalom dijelu demokratskog svijeta. Za takvu je promociju potreban odabir materijala i suradnja Crkve i Turističke zajednice Hrvatske, te je u tom smislu neophodan međusoban dijalog. U tijeku je i izrada duhovnog vodiča za Hrvatsku. Naša Crkva narednu sezonu stavlja pod geslo “Ženi otvoren put u turizmu” koje je za Svjetski dan turizma protekloga 27. rujna predložila Svjetska turistička organizacija, s čime se uvijek usuglašava i opća Crkva. (IKA)