Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Pula: Biskup Milovan predvodio misno slavlje na gradskom groblju

Na blagdan Svih Svetih u poslijepodnevnim satima svečano misno slavlje na Gradskom groblju u Puli, u suslavlju svećenika pulskih gradskih župa, predvodio je biskup porečki i pulski mons. Ivan Milovan.  On se je u prigodnoj homiliji osvrnuo na više aktualnih i značajnih tema današnjice.

U prvom redu spomenuo je nedavnu beatifikaciju 498 španjolskih mučenika ubijenih tridesetih  godina prošlog stoljeća tijekom građanskog rata u Španjolskoj, što je, kako je i biskup Milovan naglasio, jedna od najbrojnijih beatifikacija u povijesti Crkve, za koju su istraživanja svih slučajeva trajala trideset godina. Spomenuo je potom lik Franza Jägerstättera, čijem je proglašenju blaženim osobno nazočio u Linzu 26. listopada. Franz Jägerstätter, laik, mladić nestašne mladosti, a potom uzoran otac i suprug pogubljen je u Brandeburgu 9. kolovoza 1943. godine u 36 godini života jer je pružio otpor savjesti, odbio je odazvati se pozivu za mobilizaciju uz obrazloženje da kao katolik ne može prihvatiti Hitlerovu ideologiju i stupiti u nepravedan rat. Žarko je želio svjedočiti svoje opredjeljenje za Boga, a njegova je nepokolebljiva vjera omogućila da životom potvrdi svoju vjernost Bogu. Prihvaćanje mučeničke smrti bilo je dakle u skladu s njegovim življenjem i svjetonazorom, zato je svjesno i dragovoljno za Boga dao život, a njegova je dosljednost veliko svjedočanstvo. Nakon ova dva izuzetno znakovita i jaka aktualna primjera duhovnih velikana biskup Milovan se osvrnuo na samo značenje blagdana Svih Svetih. Slavljenjem tog blagdana prisjećamo se ne jednog nego mnogih, nepreglednog mnoštva onih koji su nas predhodili u zemaljskom životu i koji su uspjeli, ali ne u ljudskom, materijalnom smislu, nego u duhovnom smislu, uspjeli su živjeti zakone ljubavi i pridružiti se tako Slavnoj Crkvi, naglasio je biskup Milovan. Mnoge je svece dosljednost slijeđenja evanđeoske poruke u životnim stavovima koštala trpljenja pa i života, upravo poput  Franza Jägerstättera i Sluge Božjeg Miroslava Bulešića, koji su se i u izuzetno teškim ratnim i poratnim vremenima trudili slijediti svoju savjest. Sveci su svojim životom bili živo evanđelje, naglasio je Biskup, oni su svojim životom realizirali ono što Isus kroz blaženstva nudi ljudima kao najbolji način življenja zakona ljubavi. To često znači živjeti protiv struje, reči svoje dnevno ‘ne’ permisivizmu i hedonizmu, zbog dosljednosti Kristovom nauku, istaknuto je nadalje u propovijedi. Povodom Dušnog dana, spomena na sve vjerne mrtve Biskup je naglasio važnost povezanosti Slavne, putujuće i trpeće Crkve u molitvi.Neka nam blagdan Svih Svetih bude poziv na što doslijednije slijeđenje uzora svetaca, te naše najuspješnije braće, te neka nam u tim nastojanjima oni budu nadahnuće i zagovornici, zaključio je biskup Milovan.

G. Krizman