Petak, 26 travnja, 2024
Hodočašća

Altötting: Biskup Kutleša predvodio 42. hrvatsko hodočašće

Hrvati katolici iz hrvatskih katoličkih misija (HKM) iz Bavarske hodočastili su tradicionalno 42. put, u nedjelju 28. lipnja, u marijansko svetište u Bavarskoj – Altötting. Svečano misno slavlje obnovljenoj bazilici Sv. Ane predvodio je i propovijedao porečki i pulski biskup mons. Dražen Kutleša, u zajedništvu s voditeljem HKM München i predstavnikom HKM Bavarske regije fra Borisom Čarićem, organizatorom hodočašća voditeljem HKM Regenburg vlč. Josipom Antoncem, te s još desetoricom svećenika i uz asistenciju stalnog đakona iz HKM München Mate Kutleše.

Na početku mise išlo se u ophodu u kojem su mladi obučeni u hrvatske narodne nošnje nosili stijeg R. Hrvatske i Slobodne države Bavarske. Uz više tisuća hrvatskih hodočasnika pristiglih na hodočašće iz raznih krajeva Bavarske, iz Münchena je hodočastilo pješice trideset i troje hodočasnika, kao i trideset i devet hodočasnika na biciklima.

Oca biskupa i sve okupljene na misnom slavlju na početku je pozdravio o. Čarić koji je istaknuo kako je to hrvatsko zajedničko okupljanje duga tradicija, koja svjedoči o vjernosti Majci Božjoj kao i potpunom predanju njezinom Sinu i to je „za nas jedno istinsko ohrabrenje za život u svakodnevnoj vjeri. Neka nam ovo zavjetno hodočašće bude poslušnost koje je Gospa imala prema svome Sinu i neka nas ona zagovara“, kazao je o. Čarić koji je posebno izrazio zahvalnost vlč. Antoncu koji već dvadeseti put predvodi organizaciju, poziv biskupa, pripremanje hodočašća i svega što je potrebno kako bismo se u Altöttingu ugodno osjećali.

U uvodnoj riječi mons. Kutleša je sve pozdravio i zahvalio na pozivu da predvodi hrvatsko hodočasničko slavlje u Altöttingu. „Došli smo danas svojoj nebeskoj Majci. Kao ljudi imamo posebne osjećaje prema svojim majkama i želimo im zahvaliti bilo da su žive ili su preminule. One su za nas najviše učinile u našem životu i zato danas želimo zahvaliti nebeskoj Majci u ovoj tuđini sjećajući se svih onih dobročinstava koje nam ona čini.“

Mons. Kutleša je u propovijedi istaknuo kako često idemo rado tamo gdje se osjećamo dobro i gdje nas dobro prihvaćaju, a posebno kad se radi o svom domu, o svojoj majci. „Tako i mi ovdje želimo zahvaliti, a ne samo tražiti od naše nebeske Majke ono što je nama potrebno.“ U nastavku je posvijestio koja je bila Gospina uloga u povijesti spasenja. „Kao ljudi potrebni smo Božjeg spasenja. Potrebno je shvatiti bit života. Smisao našeg života nije u zaradi novca. Trebamo u životu biti razboriti. Razborit i mudar čovjek čini ono čega se neće morati stidjeti kada bude umirao. Kao što smo hodočasnici u ovom svetištu, shvatimo da smo hodočasnici u našem životu. Od rođenja do smrti živimo hodočasnički ovaj život jer nismo stvoreni za materijalni svijet nego smo stvoreni za vječni život. Blažena Djevica Marija nam danas želi reći da se ne bojimo vječnog života. Velike ideje iziskuju velike napore. Ako čovjek razvije svoja krila, tada može daleko više vidjeti, biti daleko slobodniji. Pitanje slobode i svega što se temelji na duhovnome temelji se na tome da čovjek želi postati Božje stvorenje, a ne biti u grobu. Upravo za te ideale sveci su davali svoje živote počevši od bl. Alojzija Stepinca, bl. Miroslava Bulešića i svih hrvatskih blaženika i velikana. Živimo život dostojan čovjeka i Božjeg stvorenja. Nemojmo biti ljudi koji ćemo gubiti nadu, ali se nada jedino može hraniti poniznošću. Neka nam u tome Gospa bude uzorom. To zahtijeva izlazak iz naših kuća i pomoći drugim ljudima i biti na korist drugima šireći optimizam koji nam je danas posebno potreban. Nije sve tako negativno. Bilo je daleko i gorih i težih vremena, ali smo preživjeli. Preživjet će se i ovo, ali čovjek mora uvijek vjerovati i imati nadu. A neki žele upravo ubiti našu nadu kako ne bismo imali budućnosti. Kao vjernici i Hrvati imamo nade i ta će nada biti pokazana uskoro i svi ćemo to osjetiti. Tu nadu svatko od nas preko Gospe treba svojom vjerom i poniznošću hraniti. U tom duhu i nadi želimo ostati vjerni Gospi, svojoj domovini, svojoj vjeri i svemu onome što je važno. Kako mi Hrvati znamo reći: Bogu, domovini i obitelji! Kad su u pitanju te vrednote, onda ne smijemo imati s tim kompromisa, jer to je budućnost i vječnost. Nema s tim pogađanja koliko god politički sustavi željeli to mijenjati, ne mogu to promijeniti“, kazao je mons. Kutleša podsjetivši na stare rimske pravnike koji su rekli kako je pravo ono što je pravedno, a nije pravedno ono što je pravo. „S tim su htjeli reći da svako pravo i svaki zakon mora biti utemeljen na naravnom principu, tj. ono što je Bog stvorio i što u prirodi nalazimo i da se ne kosi s čovjekovim razumom. A ne da različiti parlamenti i sabori donose nekakve sumnjive zakone koji trebaju biti po njima pravedni iako svaki čovjek zna da tu nema pravde“, istaknuo je mons. Kutleša, koji je predmolio i posvetnu molitvu hrvatskog naroda Blaženoj Djevici Mariji. Na kraju je nekoliko riječi u ime organizatora hodočašća uputio vlč. Josip Antonac koji je zahvalio mons. Kutleši, ali i svima koji su na bilo koji način doprinijeli ostvarenju toga 42. po redu hrvatskog hodočašća te je sve pozvao na hodočašće i sljedeće godine u Altötting. Slavlje je završilo hrvatskom himnom.

Pjevanje i sviranje predvodio je zbor i orkestar HKŽ München pod vodstvom s. Nikoline Bilić, a ove godine zbor i orkestar slave 50. obljetnicu postojanja i djelovanja te su s tim hodočašćem željeli, kako je istaknuo o. Čarić, darovati svoj glas Gospi i slavljenju Nebeskog Oca.

Mons. Kutleša je u popodnevnim satima predvodio večernju u čast Blažene Djevice Marije i blagoslov s Presvetim, a blagoslovio je i nabožne predmete. Vjernici su imali prigodu i za ispovijed i osobne molitve. Na hodočašću su se skupljali darovi za župu Ulice u Bosni i Hercegovini, a u koncelebraciji je bio i župnik Ulica fra Anto Tomas.

Tekst i foto: Adolf Polegubić