Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Žminj: Hodočašće do kapelice na Pilju

Skupina vjernika iz Župe sv. Mihovila u Žminju hodočastila je na Bijelu nedjelju, na Nedjelju Božjega milosrđa, 7. travnja, do najstarije i zasigurno jedne od najljepših kapelica krajputašica na području te župe, kapelice na Pilju. Žminj je inače poznat po posebno velikom broju tih ‘nijemih svjedoka vjere’ žitelja toga kraja, od davnina pa sve do današnji dana.

Nakon nekoliko kilometara pješačenja kroz pitomi proljetni krajolik središnje Istre hodočasnici su po dolasku do kapelice izmolili krunicu Božjeg milosrđa i litanije, a potom su poslušali razmatranje o ulomku iz Evanđelja. Kraj molitvenog dijela tog kratkog hodočašća bile su Lauretanske litanije, a sve je zaključeno pjesmom „Kraljice neba, raduj se“. Hodočašće je vodio žminjski župnik vlč. Jordan Rovis, a uz brojne vjernike laike bila je s. Augusta Modrušan.

Pojedini su se hodočasnici, stigavši do Žminja pješice iz sjevernih ili zapadnih dijelova župe, putem poklonili drevnoj žminjskoj kalvariji, no prošli su i pored više kapelica, starijeg ili novijeg datuma.

Kapelica na Pilju najstarija je kapelica na području te župe.  Prema natpisu na prednjoj strani, koji je uklesan na latinskom i talijanskom jeziku, datira iz 1734. godine. Podignuta je u čast Majke Božje, četverokutne je osnove s nišom na glavnom pročelju, a ostale tri strane ukrašene su reljefima: sv. Antuna Padovanskog, motivom Raspeća te oštećenim motivom nepoznatog sveca mučenika. Jedinstvena je na Žminjštini po piramidalno oblikovanom krovu s kuglom i usađenim metalnim križem, navedeno je u monografiji „Žminjske kapelice, tihe čuvarice pučke pobožnosti“.

Inače o žminjskim kapelicama je 2018. godine vjeroučiteljica Nela Peteh, prof., objavila izuzetno lijepu i sadržajnu monografiju „Žminjske kapelice, tihe čuvarice pučke pobožnosti“ u kojoj je izvanrednim sistematskim radom dokumentirana bogata faktografija o do tada izgrađenim kapelicama. Nakon toga izdanja, župljani su dobili poticaj izgraditi ih još nekoliko, tako da je sada žminjska župa, sa svojih 123 kapelice, područje koje se može podičiti tim povijesnim bogatstvom koje itekako mnogo govori o povijesti, ali i sadašnjosti vjere u toj sredini.

(txt: G. Krizman, foto: N. Peteh)

Više o temi: https://www.biskupija-porecko-pulska.hr/zminjske-kapelice/

i Predstavljena monografija „Žminjske kapelice“ – Porečka i Pulska biskupija (biskupija-porecko-pulska.hr)

Žminjska kalvarija