Subota, 27 travnja, 2024

Završio X. međunarodni simpozij crkvenih pravnika u Poreču

Riječima zahvale biskupu domaćinu Draženu Kutleši, biskupu Mati Uziniću, Hrvatskoj biskupskoj konferenciji kao sponzoru simpozija, Katoličkome bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu kao suorganizatoru te Zagrebačkoj nadbiskupiji, organizatorima, predavačima i sudionicima koje je uputio potpredsjednik Hrvatskoga kanonističkog društva dr. Josip Šalković te zajedničkom molitvom koju je predvodio duhovni voditelj HKD-a dubrovački biskup Uzinić završio je u subotu 8. listopada Deseti međunarodni simpozij crkvenih pravnika u Poreču.

Drugoga dana simpozija održano je pet predavanja i okrugli stol. Dr. Andrej Saje iz Ljubljane govorio je o „Pretpostavkama, okolnostima i elementima za pokretanje kraćeg postupka pred biskupom”, dr. Slavko Zec iz Krka o temi „Odvijanje kraćeg postupka pred biskupom”, dr. Marko Petrak iz Zagreba o temi „Suffraganeus antiquior kao mjerodavni sudac (kan. 1687, § 3)”, mr. Emil Svažić iz Rijeke o temi „Sudski troškovi i besplatna pravna zaštita – pokazatelj blizine između sudske vlasti i vjernika” te mr. Ante Rako iz Splita o „Obustavi parnice i prijelazu u postupak oprosta od tvrde a neizvršene ženidbe. Neki naglasci s tečaja o novom ženidbenom postupku i o proceduri ‘super rato’ (Rimska rota, 7.-12. III. 2016.)”.

Prvim dijelom znanstvenog simpozija predsjedao je dr. Ivan Ćubelić, sudac Crkvenoga interdijecezanskog suda drugoga stupnja u Splitu, a moderirao je dr. Marko Mrše, promicatelj pravde i branitelj veze na Crkvenome interdijecezanskom sudu prvoga stupnja u Splitu te nastavnik na Katoličkome bogoslovnom fakultetu Sveučilišta u Splitu.

Drugim dijelom znanstvenog simpozija predsjedao je mr. Zdravko Katuša, sudski vikar Nadbiskupijskoga suda prvoga stupnja u Zadru, a moderirao je mr. Ilija Jakovljević, pridodani sudski vikar Interdijecezanskoga ženidbenog suda prvoga stupnja u Rijeci.

Na okruglom stolu o temi „Izazovi provođenja pastoralne istrage u hrvatskim okolnostima” govorili su mr. Robert Ćibarić iz Dubrovnika, dr. Josip Šalković iz Zagreba, dr. Velimir Blažević iz Banje Luke i dr. Klara Ćavar iz Zadra. Susret je nastavljen raspravom tijekom koje su sudionici otvarali pitanja i pokušali dobiti odgovore obzirom na situacije u praksi.

Znanstveni skup crkvenih pravnika završio je plenarnom raspravom te zaključnom riječi biskupa domaćina Kutleše u kojoj je izrazio želju da upravo crkveni pravnici s posebnom pažnjom gledaju što je milosrđe, a što pravednost, držeći se onoga što je vjekovni nauk Crkve, izvijestilo je Hrvatsko kanonističko društvo. (IKA)