Nedjelja, 28 travnja, 2024

Vodnjan: Proslava sv. Blaža

U petak, 3. veljače je u vodnjanskoj župnoj crkvi sv. Blaža proslavljen blagdan nebeskog zaštitnika i 805. obljetnica postojanja župe. Središnje misno slavlje predvodio je biskup u miru mons. Ivan Milovan. Misnom slavlju su, uz domaće župljane i brojne hodočasnike iz raznih dijelova biskupije, nazočila i školska djeca sa svojim profesorima i vjeroučiteljima, gradonačelnik Claudio Vitasović sa suradnicima te predstavnici raznih vodnjanskih društava.

Homilija:

Dio homilije na talijanskom jeziku:

{mp3}170203-svBlaz-hom-it{/mp3}

Biskup je u prigodnoj homiliji podsjetio na 1700. godina dugu tradiciju čašćenja sv. Blaža, napomenuvši kako su brojne prethodne generacije ovamo hodočastile u mnogo težim okolnostima, no i danas su razne osobne nevolje, iako drugačije naravi, ljudima jednako teške i zato su potrebni zagovora sv. Blaža. Hodočasnička mjesta su posvećena mjesta gdje je čovjek u svakom pogledu otvoreniji za susret s Gospodinom u molitvi i sakramentima, rekao je mons. Milovan.

U mislima nam je lik sv. Blaža, nastavio je propovjednik, njegov život i mučenička smrt, njegova snaga vjere i služenje ljudima do kraja, u životu kao liječnik i kao biskup, a na kraju svojim svjedočenjem mučeničkom krvlju. Živio je u jednom posebno teškom, izazovnom vremenu progona kršćana, vremenu opasnosti i kušnji, ali je s Božjom pomoći do kraja ustrajao, naglasio je biskup. Utjelovio je riječi sv. Pavla „tko me može rastaviti od ljubavi Božje kad je Božja snaga u meni“.

Biskup je podsjetio i na riječi sv. pape Ivana Pavla II. pri njegovom prvom pohodu Hrvatskoj, rekao nam je „Krist vas poziva da ga susretnete, da ga upoznate i da s njim uspostavite prisno prijateljstvo.“; sv. Blaž je bio u takvom velikom i tijesnom prijateljstvu sa Isusom Kristom, to je tajna njegova života i sve one snage koja je iz njega izvirala, s toliko je snage duha činio ljudima dobro, sve do kraja, kada je putem na stratište izliječio bolesno dijete. Sv. Blaž je u Kristu otkrio učitelja, spasitelja i prijatelja, koji ga poučava i daje mu snagu poput prijatelja koji ga prati u životu, naglasio je biskup. Poput sv. Blaža, i svih drugih Božjih ugodnika, i naš bl. Miroslav je u vjeri i molitvi, i prisnom odnosu s Bogom nalazio snagu za služenje i izdržavanje svih životnih nedaća, koji, znamo, nije bilo malo, rekao je mons. Milovan. Biskup je podsjetio na opasnost današnjeg vremena da se Boga doživljava kao zapreku osobnoj slobodi, no život bez poštivanja temeljnih vrednota najčešće predstavlja opasnost i za osobu i za okolinu, pojasnio je biskup.

U talijanskom dijelu homilije biskup je naglasio simboliku kosti koja je zapela u grlu dječaku kojeg je sv. Blaž ozdravio, ta kost u grlu predstavlja anksioznost kao veliku bolest ljudi današnjeg vremena, i danas je čovjek, možda više nego ikada potreban Božje pomoći po zagovoru sv. Blaža, zaključio je biskup.

Na kraju misnog slavlja održano je tradicionalno pomazanje grla.

Misno slavlje glazbeno je popratio zbor pod ravnanjem prof. Oriete Šverko i zbor osnovne škole. (G. Krizman)

5-2-2017 15: 00 TV NOVA: Misa u Vodnjanu o blagdanu sv. Blaža