Subota, 20 travnja, 2024
NovostiPoruke biskupa

Uskrsna čestitka biskupa Dražena Kutleše

„Ne plašite se! Isusa tražite, Nazarećanina, Raspetoga? Uskrsnu! Nije ovdje!“ – riječi su to Anđela Gospodnjeg preplašenim ženama koje su ušle u Isusov otvoren grob.

Zora je to uskrsnuća, Isusove pobjede nad smrću. I zato njegov je grob ostao prazan i otvoren, jer nad njime smrt ne vlada.

Zbunjenost  i nevjerica među apostolima i pobožnim ženama koje su Isusa pratile dok je naviještao Radosnu Vijest i na križnom putu do Kalvarije, postupno su nestali i pretvorili se u veliku radost tog istog dana kad im se Isus  ukazao. I malo po malo ti će preplašeni i jednostavni ljudi postati odvažni svjedoci Uskrsnulog. Zahvaćeni činjenicom Isusova uskrsnuća shvatit će da su i oni s Kristom suuskrsnuli i da su pobijedili smrt. I zato ni njih više ne može preplašiti nikakvo zastrašivanje, osuda, muka, smrt. Jedino do čega im je stalo, bilo je navijestiti svim ljudima Isusa po kome se svi ljudi mogu spasiti i prispjeti do uskrsnuća.

Nasljednici apostola i njihovi suradnici već stoljećima naviještaju svakom naraštaju tu Radosnu vijest i preporađaju po krštenju ljude za uskrsnuće, život vječni. Kršćani su tako novi ljudi, ljudi nade i radosti jer smrt je nadvladana i ostaje samo život. Ostaje život i kada se u svakodnevici čovjeku pojavljuju mnogi križevi, teškoće, patnje. Čovjek tada svoj križ pridružuje Kristovom križu kroz koji sigurno nazire zoru uskrsnuća.

I Crkva se raduje s mnoštva mladih ljudi, muževa i žena koji se i danas oduševljavaju za Krista te ga slijede u posvećenom životu, u nekom duhovnom zvanju te u ovom svijetu postaju još veći znak uskrsne stvarnosti.     Ali Crkva se raduje i s mnoštva obitelji koje u povezanosti s uskrslim Kristom svjedoče Božju ljubav svojoj djeci i izgrađuju Crkvu i društvo u kojem žive.

Uskrs je nova stvarnost koja se ostvaruje svakog dana kada čovjek pomaže onome tko je u nevolji, kada oprašta ili moli za oproštenje, kada se pomiri s Bogom i ljudima, kada se žrtvuje za druge, kada moli za druge. Uskrs se događa uvijek kada smo tu jedni za druge, kada drugi mogu računati na nas. Na to su pozvani kršćani – da budu uskrsnici, za dobro svih ljudi.

Svim vjernicima i svim ljudima dobre volje želim obilje mira, radosti,  sreće i Božjeg blagoslova za ovaj Uskrs!

Dražen Kutleša,

biskup