Ponedjeljak, 29 travnja, 2024
Hodočašća

Umaško – oprtaljski dekanat: Hodočašće u Krasicu i Lanišće

U subotu, 5. ožujka, vjernici iz župa Umaško-oprtaljskog dekanata, zajedno sa svojim dekanom Josipom Grpcem i župnicima: Mladenom Juvenalom Milohanićem, Miroslawom Paraniakom, Benjaminom Petrovićem, Mirkom Vukšićem i Lukom Pranjićem te župnim vikarima: Rokom Smokrovićem i Hectorom Bernardez Germadeom, hodočastili su u Krasicu i Lanišće, spomen-mjestima blaženih don Francesca Bonifacia i don Miroslava Bulešića.

U Krasici je vlč. Mladen Juvenal Milohanić upoznao prisutne sa životom, radom i mučeništvom blaženog don Francesca Bonifacia, koji je u to vrijeme bio župnik u Krasici.

U popodnevnim satima 11. rujna 1947.g. don Francesca su na putu od Grožnjana do Krasice (gdje je bio na razgovoru i ispovjedi kod don Rocca), prije sela Radanići, presreli pripadnici OZNE i prema svjedočenju više svjedoka i samih izvršilaca, mučili ga i pogubili zbog mržnje prema kršćanskoj vjeri, a on je molio za svoje mučitelje. U narodu kruže mnoge varijante gdje je tijelo mučenika pokopano ili bačeno, ali još nema službenih podataka.

Uslijedilo je pokorničko bogoslužje, a nakon toga su vjernici u autobusima krenuli prema Lanišću. U Laniškoj crkvi vjernici su pogledali video zapis o životu, radu i mučeništvu blaženog Miroslava Bulešića. Posebno je naglašena „Krvava krizma“ 24. kolovoza 1946. g. kada je došla organizirana grupa i pokušala spriječiti podjelu sakramenta Svete potvrde, no mještani Lanišća branili su crkvu i sakrament je primilo više od 200 krizmanika. Nakon što je Krizma završila, a vjernici se razišli, napadači su upali u župni stan, pretukli biskupovog izaslanika mons. Ukmara i zaklali blaženog Miroslava.

U ovoj Godini Božanskog Milosrđa posebno su značajne Bulišićeve riječi: „Moja osveta je oprost!“ Blaženi Miroslav je bio pokopan na groblju u Lanišću, a nakon 11 godina, prema želji njegove majke, njegovo tijelo je prebačeno u rodni Svetivinčenat.

Nakon video zapisa, uslijedilo je euharistijsko slavlje, u kojem je osim navedenih župnika sudjelovao i vlč. Dalibor Pilekić, župnik u Lanišću. Svetu Misu je predvodio Roko Smokrović, župni vikar u Umagu. U kratkoj, ali vrlo nadahnutoj i sadržajnoj propovjedi naglasio je da je kršćanstvo iskrena ljubav, posebno prema onima koji nas ne vole. Nakon Sv. Mise, vjernici su mogli posjetiti župni stan, gdje se može vidjeti blaženikova krv koja je prolivena po zidu.

Hodočasnici, koji su se ispovjedili i pričestili, izmolili Vjerovanje, Oče naš i molitvu po nakani Svetog oca, te prošli kroz Vrata milosrđa u Krasici, mogli su dobiti potpuni oprost dosadašnjih grijeha.

Nakon Sv. Mise, hodočasnici su se okrijepili toplim, ukusnim čobancem , a bilo je i izvrsnih kolača.

Valerija Dešković Mirosav