Petak, 17 svibnja, 2024

U Vrsaru svečano obilježen blagdan sv. Antuna Padovanskog

Još je papa Lav XIII. Za sv. Antuna Padovanskog rekao da je svetac cijeloga svijeta zbog raširene pobožnosti prema njemu diljem sveta kao i mnoštva crkava posvećenih upravo njemu. Jedna od tih mnogih crkava je i ona sv. Antuna Padovanskog kod gradskih vrata Vrsara, s prekrasnim baroknim oltarom, sagrađena polovicom 17. stoljeća. I upravo je ta drevna pobožnost drevnih Vrsarana prema svetom Antunu još uvijek živa u ovoj župi. Na sam blagdan svečano euharistijsko slavlje, uz nazočnost mnoštva vjernika, predvodio je domaći župnik vlč. Lino Zohil. A slavlje je svojim pjevanjem uzveličao župni zbor pod ravnanjem s. Josipe, dok se za uređenje crkve pobrinula s. Nada. Vlč. Zohil je u propovijedi naglasio primjer sv. Antuna u nasljedovanju Krista, no, koji je i poput drugih svetačkih primjera uvijek suvremen: „ Dok slavimo Sv. Antuna, pitamo se koja je uloga Božjih ugodnika i što sveci mogu poručiti današnjem čovjeku?“ upitao je vlč. Zohil te nastavio: „Iako su živjeli davno, oni su uvijek suvremeni i izazovni. Tako i sveti Antun je suvremen po svjedočkom životu i radikalnom opredjeljenju za Boga, po jasnoći moralnih i kršćanskih načela koje je izlagao u svojim poznatim propovijedima. Nije se umarao isticati važnost krjeposnog života, duh molitve, poniznosti i samozataje. A nije štedio poroke svoga vremena i svojih suvremenika: oholost, škrtost, bludnost i lihvarstvo.“ Nadalje naglasio je primjer poniznosti sv. Antuna: „Braćo i sestre, sveti Ante poziva nas na poniznost jer se preko poniznosti sigurno dolazi do Gospodina Boga. Današnji čovjek daleko je od poniznosti, on je oholica koji misli da može sve sam i da mu nitko drugi nije potreban. On nema mjesta za Gospodina Boga ni u glavi, ni u srcu a ni u životu. Osim samog sebe on ne pozna i ne prizna nikoga ni na nebu ni na zemlji.“ Te nastavio; „Ja i ti brate i sestro pozvani smo ne biti takvi! Ja i ti pozvani smo slijediti primjer sveca čiji blagdan danas proslavljamo! Ja i ti smo pozvani živjeti u poniznosti znajući da je Bog onaj koji nas je pozvao i darovao u život. Ako želimo postati veliki ne u svojim očima ili u očima drugih ljudi već u Božjim očima onda to moramo učiniti držeći se za ruke nebeskog Oca, dopuštajući mu da on zauzme prvo mjesto u našem osobnom životu; u životu naših kršćanskih i vjerskih zajednica; u životu naše župne zajednice ovdje ili u bilo kojem drugom mjestu gdje se nalazimo i gdje živimo i radimo.“ Propovjednik je propovijed završio mislima na koji način sv. Ante može biti i naš suvremenik, na koji na način može pomoći u našem kršćanskom životu: „Sv. Ante upućuje poziv svima nama, okupljenima danas, njemu u čast, da obdržavamo čistoću duše i tijela. Sv. Ante poziva nas da ne zanemarimo sakrament svete ispovjedi u kom susrećemo milosrdnog Oca nebeskog koji nam prašta sve naše prijestupe. Sv. Ante poziva nas da uz molitvu svladavamo naše neuredne želje i porive.“

Nakon sv. Mise uslijedio je tradicionalni blagoslov ljiljana i djece.

Txt i foto: M. Martinčević