Nedjelja, 28 travnja, 2024

U Svetvinčentu proslavljen sv. Vincencije

U Svetvinčentu, rodnoj župi bl. Miroslava Bulešića, je u petak, 22. siječnja, proslavljen blagdan sv. Vincencija, naslovnika i nebeskog zaštitnika te župe i mjesta. Misno slavlje predvodio je biskup u miru mons Ivan Milovan, koji je rodom iz te župe, iz obližnjeg sela Režanci.

Na početku je sve okupljene pozdravio župnik domaćin, vlč. Darko Zgrablić koji je naglasio kako je sv. Vincencije odbio mogućnost da spasi život ako javno spali Sveto Pismo, on je izabrao žrtvovati život, ali ostati vjeran Bogu.

Misi su nazočila djeca iz mjesnog vrtića i osnovne škole s profesorima i vjeroučiteljima, te djelatnici općinske uprave. Sva su misna čitanja čitala djeca viših razreda osnovne škole.

Prigodnu homiliju izrekao je vlč. Aleksandar Branimir Petrović, također rodom iz župe Svetvinčenat, sada na službi župnika u Plominu.

On je u prigodnoj homiliji izložio okupljenim vjernicima pojedine elemente uvodnog pisma pape Franje povodom proglašenja Godine milosrđa. Temeljno poslanje Crkve je njezino milosrđe prema čovjeku, upravo u milosrđu uočavamo njezinu vjerodostojnost. U našoj je kulturi i našemu vremenu iskustvo opraštanja sve rjeđe, upravo se je zato ovom Godinom milosrđa htjelo na to staviti naglasak. Propovjednik je u nastavku istaknuo kako papa Franjo citira encikliku sv. pape Ivana Pavla II. „Bog bogat milosrđem“, ističući da Bog svoju svemoć očituje upravo praštanjem i milosrđem.

Toga je dana, povodom proslave župnog zaštitnika, uz ispunjenje propisanih uvjeta bilo moguće zadobiti i jubilejski oprost.

Misno slavlje pjevanjem je pratio župni zbor uz orguljsku pratnju voditeljice zbora Kristine Puh.