Četvrtak, 2 svibnja, 2024

U Raši proslavljena sv. Barbara

Raša, sa svojih 78 godina najmlađi gradić u Istri, proslavila je u petak, 04. prosinca, blagdan svoje zaštitnice sv. Barbare.

Galerija foto: http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/galerija/category/85-rasa-proslava-sv-barbare-2015.html

Misno slavlje predvodio je vlč. Antun Nižetić, koji je došao kao zamjena za ranije najavljenog vlč. Bernarda Jurjevića.  Koncelebrirali su svećenici iz obližnjih župa te vlč. Josip Zović, jedan od recentnijih bivših župnika Raše. Uvodne pozdrave i riječi dobrodošlice okupljenima je uputio vlč. Milivoj Koren, župnik, koji je ujedno i dekan Labinskog dekanata. Slavlju je, uz brojne župljane nazočila zamjenica načelnice Općine Raša Tajana Kovač.

Vlč. Nižetić je u prigodnoj homiliji naglasio da je važno, u vlastitoj duhovnoj izgradnji, truditi se prepoznati u sebi duha ovoga svijeta, koji u čovjeku pokušava potisnuti svijest o tome da je stvoren na sliku Božju. Ocu laži, đavlu smeta Božja prisutnost, iz istog razloga zašto je moćnicima onoga vremena smetao Krist, jer je predstavljao Istinu. Postoje ljudi , pa i u Crkvi koji se zlurado raduju grijesima Crkve, takvima smeta Istina koju Crkva propovijeda, i padovima Crkve opravdavaju tamu u kojoj žive, naglasio je propovjednik. Svaki od nas se treba iskreno preispitati kao se odnosi prema grijesima u Crkvi,. Crkva pred nas stavlja svijetle primjere mučenika, poput sv. Barbare, i bl. Bulešića, ne zato je r voli biti žrtva već se u njima vidi nadnaravna ljubav Božja, istaknuo je vlč. Nižetić.

nakon mise uslijedilo je druženje u župnim prostorima gdje je uređen i prigodni muzej rudarstva, obzirom da je Raša i nastala kao novopodignuti grad za potrebe smještaja radnika ugljenokopa.

Raša, najmlađi grad u Istri, zbog potreba tamošnjeg rudnika ugljena, izgrađen je u svega 547 dana kao jedan od niza novo izgrađenih gradova (città di fondazione) u doba talijanske uprave, odnosno u vrijeme tzv. fašističke ere. Izgradnja naselja započela je krajem travnja 1936., u travnju 1937. veći dio zgrada bio je dovršen, pa je počelo useljavanje stanara, a Raša je svečano inaugurirana 4. studenog 1937. u nazočnosti vladinog izaslanika Horsta Venturija i kraljeva izaslanika vojvode od Spoleta te brojnih visokih državnih dužnosnika. Godinu dana kasnije uspostavljena je nova općina Raša.