Četvrtak, 25 travnja, 2024

U Puli proslavljen spomendan  sv. Faustine Kowalske

U srijedu, 5. listopada 2022. u pulskoj crkvi Misericordiae obilježen je spomendan sv. Faustine Kowalske. Misu je predvodio katedralni župnik vč. Rikard Lekaj, a glazbeno su animirali članovi pulske i vodnjanske podružnice Katoličke udruge Radnici Milosrdnog Isusa.

Vlč. Lekaj je u prigodnoj homiliji, nakon nekoliko detalja iz njezina životopisa,  podsjetio kako je sv. Faustina odrasla u siromašnoj brojnoj obitelji s desetero djece. Naglasio je važnost odgoja kojim se prenosi vjera. U tom je kontekstu napomenuo kako se je „sv. Faustina zaljubila u Krista već sa sedam godina“. „Već se je u ranoj mladosti isticala ljubavlju prema molitvi, radu i u brizi za siromahe“, istaknuo je vlč. Lekaj. „Već sa sedam godina je osjećala duhovni poziv i već kao dijete je živjela te tri vrline.“

Podsjetio je kako je sa dvadeset godina odlučila ući u Red sestara Blažene Djevice Marije od Milosrđa.

„Kako bi bilo da i danas roditelji prenose vjeru, da i naša djeca već sa pet, šest sedam godina se zaljube u Krista kao što je to bio slučaj s Faustinom. Molitva i dobra djela, ljubav i milosrđe, nisu rezervirana samo za odrasle.“

„U njezinu su se živtu ispunile riječi proroka Hošea: ‘stoga ću je evo, primamiti, odvest u pustinju i njenu progovoriti srcu’. Nije Gospodin čekao da postane zrela, odrasla osoba, već je Bog zahvatio njezin život još u djetinjoj dobi.“

U nastavku je naglasio malenost citatom ‘Slavim te, Oče, gospodaru neba i zemlje, što si ovo sakrio od mudrih i umnih a objavio malenima.’ „Malenoj Heleni Bog je progovorio. I nama Bog želi progovoriti u malenosti i poniznosti. U toj poniznosti rađa se ljubav koja postaje živa i djelotvorna, čineći djela ljubavi i milosrđa.“

„Svima nama koji smo danas opterećeni svakodnevnim i životnim problemima Isus kaže „Svi vi koji ste umorni i opterećeni, dođite k meni i ja ću vas odmoriti.’“ Iz srca Kristova izlaze zrake ljubav i milosrđa koje žele iscijeliti naše rane, odmoriti nas, utješiti, iscijeliti, ohrabriti, osnažiti, da ohrabreni možemo nastaviti živjeti ove riječi živeći u poniznosti“, zaključio je vlč. Lekaj.

Nakon misnoga slavlja održano je klanjanje pred Presvetim Oltarskim sakramentom.

(G. Krizman)