Nedjelja, 12 svibnja, 2024

Svetkovina Svih svetih u Puli

Na svetkovinu Svih svetih, 1. studenog 2016., u Puli, misno slavlje kod središnjeg križa na Gradskom groblju Monte Giro predvodio je porečki i pulski biskup mons. dr. Dražen Kutleša u koncelebraciji sa svećenicima pulskih gradskih župa.

Biskup je na početku prigodne homilije istaknuo kako posjet groblju neminovno izaziva osjećaj zahvalnosti prema našim dragim pokojnicima koji ondje počivaju. Biskup je podsjetio kako svetkovina Svih svetih nije samo spomen na proglašene svece čije ime nalazimo u kalendarima, već i na sve one koji su živjeli u našem svakodnevnom okruženju, životom obični ljudi ali su, svojim odnosom prema Bogu i prema bližnjima, živjeli uzorno, prožeti ljubavlju prema Bogu i prema bližnjima. Zato u molitvama tražimo i njihov zagovor kako bi nam pomogli u našim svakodnevnim velikim i malim poteškoćama, kako bismo ih prihvaćali na pravilan način. Biskup je pojasnio da svece slavimo jer su oni svojim životom iskazali vjernost prema Bogu, On nam daje svece, heroje vjere, da nam budu putokaz u novu, bolju budućnost, oni su sredstvo preko kojeg Bog čini čudesa. Kada Bog čini čudesna ozdravljenja još je veće ono čudo koje On čini u dušama ljudi, napomenuo je propovjednik.

Svetkovina Svih svetih poticaj je i poziv da budemo dobri i sveti, izazov je to da uz odricanje i muku ipak uvijek odabiremo put dobrote i poštenja; Crkva nas stoga poziva da se molimo proglašenim i neproglašenim svecima da nam budu zagovornici, i da u životu slijedeći njihov primjer slijedimo Krista, zaključio je propovjednik.