Četvrtak, 18 travnja, 2024

Svetkovina Bogojavljenja u pulskoj katedrali

1550779O svetkovini Bogojavljenja, 6. siječnja 2023.,  porečki i pulski biskup u miru mons. Ivan Milovan svečano je misno slavlje predvodio u pulskoj katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije. Koncelebrirao je katedralni župnik vlč. Rikard Lekaj. Misa je služena za pokojnog papu emeritusa Benedikta XVI.

Uvodeći u misno slavlje, biskup Milovan je naglasio, kako je svetkovina Bogojavljenja jedna od najstarijih katoličkih svetkovina u kojoj se spominjemo pohoda triju kraljeva koji su slijedili zvijezdu. Također, ova nas svetkovina poučava da se Krist rodio za sve ljude, bez razlike.

Na početku homilije, biskup Milovan je rekao da nam sam naziv blagdana govori o njegovu značenju, da se Onaj koji se rodio kao malo dijete u betlehemskoj štalici želi objaviti. On se objavljuje narodima. Prvo se objavio pastirima, a potom predstavnicima dalekih naroda.

S jedne strane, to su siromašni, jednostavni ljudi, a s druge strane dolaze mu se pokloniti mudraci s Istoka. Mudraci, iako pogani poznavali su židovska pisma u kojima je najavljen dolazak Spasitelja, a bili su i zvjezdoznanci koji su motreći zvjezdano nebo primijetili posebnost na njemu kao znak da se u Judeji rodio Kralj židovski čije su rođenje najavili proroci. Razmišljajući o toj zvijezdi koju su primijeti, sljedeći ju, došli su u Jeruzalem, a potom u Betlehem da bi se tu poklonili, rekao je propovjednik, te posvijestio, kako su se na taj način dvije skupine posve različitih ljudi okupile oko Isusa u betlehemskoj štalici: na jednoj strani skromni i neuki pastiri, a bogati i učeni mudraci s Istoka na drugoj.

To znači da do Boga, Isusa Krista možemo doći na dva različita, ali sukladna načina. Prvi je da slijedimo Božju objavu koja nam je dana po prorocima, i na koncu po samom Isusu Kristu. Drugi je da otkrivamo i slijedimo Božje tragove koji se nalaze otisnuti u knjizi prirode. Prvi put je do novorođenog Spasitelja doveo pastire, a drugi mudrace. Svaki od ta dva puta i nas dovode do Boga, do Isusa Krista. Na nama je da se odlučimo i izaberemo kojim putem ćemo do njega, naglasio je biskup, te nastavio „ni jedan ni drugi put nije lak, ali s Božjom pomoći unatoč mnogim preprekama možemo, ako smo ustrajni stići do cilja, a cilj je Isus Krist, naš Spasitelj. Treba nam samo hrabrosti uputiti se i ustrajno slijediti njegovu zvijezdu, kao što su je hrabro, ne okrećući se natrag slijedili i tako do betlehemskih jaslica stigli mudraci s Istoka pridruživši se ondje pastirima koje je onamo dovela Njegova objava po prorocima i po anđelima.“

Nadalje, je podsjetio na riječi pape Benedikta XVI. koje je izrekao o duhovnoj situaciji današnjega svijeta, nad kojim kao da je tamni veo prekrio duh ljudi ovoga vremena. Toliko su se ljudi udaljili od Boga.

U takvom svijetu, kršćani su pozvani naviještati i svjedočiti da je Isus Krist jedini Spasitelj čovjeka: Put, Istina i Život. U svijetu koji ne pozna Boga, ne mari i ne traže Ga zbog lijenosti, površnosti, ili materijalizacije života, mi kršćani svjedočimo da je Bog izvor i smisao života čovjeka, Onaj koji je temelj našega dostojanstva i naše nade.

Na kraju homilije, biskup Milovan je podsjetio, kako su mudraci bili istinski znanstvenici onoga vremena, koje je promatranje prirode dovelo do Krista, a danas ponekad čujemo tvrdnje kao da se znanost protivi vjeri. U tom kontekstu, biskup je podsjetio na riječi pape Benedikta velikog učenjaka, svetog čovjeka koje je napisao u svojoj duhovnoj oporuci o odnosu vjere i znanosti, te sve potaknuo da ih susret s Isusom Kristom u euharistiji potakne da se duhovno obogaćeni poput svetih mudraca mogu „vratiti drugim putem“ i biti nositelj istine i pravde, ljubavi i mira u svijetu u kojem žive.

Misu je glazbeno animirao katedralni župni zbor.

(G. Krizman)