Petak, 3 svibnja, 2024

Sudionici simpozija kanonista pohodili Svetvinčenat

Sudionici X. međunarodnog znanstvenog simpozija crkvenih pravnika posjetili Svetvinčenat

„Parnice za proglašenje ništavosti ženidbe. Očekivanja i izazovi reforme postupka” tema je X. međunarodnoga znanstvenog simpozija crkvenih pravnika koji se održava 7. i 8. listopada u Poreču.

Simpozij organizira Hrvatsko kanonističko društvo, suorganizira Katolički bogoslovni fakultet Sveučilišta u Zagrebu i Porečka i Pulska biskupija, a sponzorira Hrvatska biskupska konferencija.

Uoči simpozija 6. listopada članovi Hrvatskoga kanonističkog društva održali su VI. redovitu godišnju skupštinu.

Prvog dana simpozija 7. listopada sudionici različite provenijencije održali su sedam predavanja o raznim temama, o redovitim temama iz sudske prakse, ali i o pojedinim novinama koje je u posljednjih godinu dana uveo papa Franjo sa novim motu proporijma, napose o ulozi biskupa pred usko sudskim i pastoralnim očekivanjima reforme kanonskog postupka.

Nakon radnog dijela dana sudionici su obišli porečke znamenitosti, pavlinski samostan i crkvu u Sv. Petru u Šumi te Svetvinčenat gdje je posjet zaključen misom u župnoj crkvi na grobu bl. Miroslava Bulešića. Misno slavlje u Svetvinčentu predvodio je biskup u miru mons. Ivan Milovan uz koncelebraciju biskupa dubrovačkog mons. Mate Uzinića, duhovnika Hrvatskog kanonističkog društva.

Simpozij završava danas okruglim stolom na temu Izazovi provođenja pastoralne istrage u hrvatskim okolnostima.