Četvrtak, 25 travnja, 2024

Pula: Proslavljena svetkovina sv. Tome apostola

Nakon dugo vremena u pulskoj prvostolnici ponovno su bile izložene na javno štovanje relikvije sv. Tome apostola.

U nedjelju, 3. srpnja, svetkovina sv. Tome apostola, zaštitnika Pule i Pulske biskupije u pulskoj je prvostolnici proslavljena svečanim koncelebriranim misnim slavljem pod predsjedanjem porečkog i pulskog ordinarija mons. Dražena Kutleše. Koncelebrirali su kanonici pulskog Stolnog kaptola sv. Tome apostola, generalni vikar mons. Vilim Grbac te dekani i svećenici Pulske biskupije.

Biskup je na početku prigodne homilije okupljenim vjernicima ukazao na činjenicu kako je sv. Toma apostol blizak današnjem vremenu, budući da je sve želio znati egzaktno, imati provjerene dokaze kako bi mogao utemeljiti svoju vjeru. Sv. Toma, iz svog obiteljskog okruženja odlučuje se slijediti Isusa. Možda se je,vođen svojom naravi, više puta i zapitao ima li uopće smisla ići za tim čovjekom, ili je to sve samo prevara, no on je ipak odlučio slijediti Isusa i tri godine proveo je s njim i ostalim apostolima. Iz evanđelja i Djela apostolskih iščitavamo kako se nije posebno isticao, niti ga je Isus, kao primjerice Petra, posebno prekoravao. Toma je slijedio Isusa jer je u njemu vidio ideal koji treba slijediti. No, događa se Veliki tjedan. Ti događaji odaju nam nekoliko bitnih činjenica o sv. Tomi, te očituju dvije njegove vrline i dvije mane. Toma je bio veliki pesimist, i ta ga je narav odvlačila od Isusa do te mjere da je u sve sumnjao. Očitovanje tog njegovog pesimizma napose je vidljivo kada on, nakon događaja Velikog tjedna, odlazi od apostola. Tu njegovu posve ljudsku karakteristiku svatko od nas može barem ponekad prepoznati u svome životu, svatko je od nas zasigurno ponekad poželio otići, pobjeći iz nekih životnih okolnosti, uvjeren da je sve propalo. No postoje i dvije Tomine vrline koje su posebno izražene, i u čemu bi nam trebao biti uzor, naglasio je propovjednik. Prvo, Toma je bezgranično iskren, ne pretvara se. Posve iskreno priznaje i izražava svoju nemogućnost da vjeruje dok se u nešto naočigled ne uvjeri. Toma je iskreno priznao svoju nevjeru, no i iskreno je tražio vidljivi razlog za vjerovati. Isus je nagradio Tomino iskreno traženje i objavio mu se, a ujedno je time izrekao i poticaj svim budućim generacijama vjernika, “Blaženi koji ne vidješe a vjeruju!”.

Druga velika Tomina vrlina koja bi nam trebala biti uzor je njegova odanost.Kada se uvjerio, u potpunosti je prihvatio Isusa, i izrekao je to jasno riječima punim uvjerenja «Gospodin moj i Bog moj!». U tom je trenutku Toma prihvatio Krista ne samo kao čovjeka, nego kao Boga i Gospodina. Toma je čovjek koji traži, ispituje, muči se, sumnja, ne vjeruje, traga, ali koji kad je našao, upoznao, iskusio, onda to prihvaća potpuno, bez pridržaja, svim svojimbićem, svim umom svojim, svim srcem svojim. Pouka je ovo Tomina svima nama. Mi se možemo mučiti i puno učiti, ali kad već jednom otkrijemo onda prihvatimo potpuno, naglasio je propovjednik.

Primjer sv. Tome, njegovi stavovi, riječi i ono što o njemu donosi Sveto Pismo, daje nam savršen odgovor na pitanje “Kako doći do vjere?”, i u današnjem svijetu, u kojem su Tomini prvotni stavovi ‘nevjere i propitkivanja’ nadasve prisutni. Prvi korak koji svatko može učiniti jest spremnost da se otvori Bogu. Tko želi vjerovati mora se otvoriti Bogu, naglasio je mons. Kutleša. No, da bi povjerovali moramo stvoriti odluku, jer odluka je ta koja mijenja život. A potrebno je k tomu imati na umu da se do vjere najbolje dolazi u zajednici vjernika, zaključio je biskup.

Prije završnog blagoslova katedralni župnik, vlč. Rikard Lekaj, izrekao je zahvale predslavitelju, koncelebrantima te svima onima koji su na bilo koji način doprinijeli organizaciji proslave svetkovine. Ujedno je najavio i ofer, nakon završnog blagoslova, mogućnost pojedinačnog štovanja relikvija sv. Tome apostola, te izrazio zahvalnost dobročiniteljima koji su omogućili restauriranje relikvijara.

Misno slavlje animirao je Katedralni zbor pod dirigentskim vodstvom Elene Roce.

Proslavi svetkovine sv. Tome, apostola, prethodila je trodnevnica koja je ove godine bila obilježena lijepim glazbenim sadržajima.

Prvoga dana trodnevnice misno slavlje predvodio je vlč. Bernard Jurjević, župnik Barbana, a misno slavlje animirao je barbanski zbor. Drugoga dana misno slavlje predvodio je vlč. Blaž Bošnjaković, župnik Župe Gospe Fatimske u Podlabinu, a nakon misnog slavlja pulska Grupa Oton, kao dar vjernicima grada Pule u prigodi svetkovine sv. Tome, održala je slavljenički koncert predstavivši se s nizom uspješnica suvremene duhovne glazbe. Trećega dana misno slavlje predvodio je fra Bojan Rizvan, župni vikar pulske Župe sv. Antuna Padovanskog, a nakon mise koncertno se predstavio Zbor Svetišta Majke Božje Trsatske.