Petak, 29 ožujka, 2024

Pula: Proslavljen spomendan sv. Majke Terezije

U pulskoj katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije, jedinoj crkvi u Porečkoj i Pulskoj biskupiji koja ima relikviju sv. Majke Terezije, njezin je spomendan danas svečano obilježen misom poldanicom.

Misu je predvodio katedralni župnik vlč. Rikard Lekaj, zahvaljujući čijem je zalaganju pulska stolna crkva prije pet godina dobila relikvije i umjetnički drveni kip sv. Majke Terezije u prirodnoj veličini. U prigodnoj homiliji župnik je povezao djelovanje svete Majke Terezije, koje je bilo prožeto Božjom Ljubavlju prema svakome čovjeku i dnevno čitanje Evanđelja po Marku. Moramo moliti da i nama Bog otvori uši srce za Riječ života, kako bi onda mi mogli svojim životom i svojim djelima propovjediti.

„Mi se svecima divimo i tražimo njihovu pomoć i njihov zagovor, no spomendani svetaca su prije svega poziv da nastojimo poput njih u svome životu provoditi Riječ Božju“, naglasio je uz ostalo vlč. Lekaj. „Mi se često, sukladno mentalitetu ovoga svijeta, u životu, pa i unutar Crkve, približavamo onim osobama od kojih imamo nekakav oblik koristi“, opomenuo je vlč. Lekaj, „a Sv. Majka Terezija se je otvorila mentalitetu Evanđelja i to je živjela, svakome je čovjeku, bez razlike, donosila Božju Ljubav, i u toj nepristranosti je trebamo nasljedovati.“

Propovjednik je na kraju homilije podijelio s okupljenim vjernicima dvije lijepe vijesti: dvije djevojke iz Istre, jedna župljanka pulske katedralne župe i jedna iz Poreča pristupile su formaciji pri Redu Misionarki ljubavi – sestrama Majke Terezije.

Osim kipa u katedrali u Puli od 2008. postoji i veliki brončani kip svete majke Terezije, pored crkve Gospe od Mora, kojeg je tadašnji gradonačelnik Općine Centar Skopje Vladimir Todorović poklonio Puli. Riječ je o replici brončane skulpture akademskog kipara Tome Serafimovskog izrađenoj u zagrebačkoj ljevaonici Ujević  čiji je original postavljen u Vatikanu.

Nadalje, brončani kip te velike svetice nalazi se ispred crkve sv. Eleuterija u Poreču te u rovinjskoj župnoj crkvi sv. Eufemije.

(G. Krizman)