Subota, 4 svibnja, 2024

Pula: Proslava blagdana sv. Ivana Krstitelja

Ove je godine blagdan Rođenja sv. Ivana Krstitelja,u petak, 24. lipnja, u njemu posvećenoj pulskoj župi, obilježen bogatim raznovrsnim programom tijekom trodnevnice koja je prethodila blagdanu. Misno slavlje na sam blagdan predvodio je vlč. Joško Listeš, župnik pulske Župe Krista Spasitelja u naselju Veli Vrh.

Vlč. Listeš svečano misno slavlje predvodio je u koncelebraciji s ocima franjevcima iz tog pulskog samostana te nekoliko pulskih svećenika. Predvoditelj je na početku prigodne homilije spomenuo kako je Ivan najpopularnije kršćansko ime te da postoji čak 220 svetaca s tim imenom. U nastavku se osvrnuo na okolnosti rođenja sv. Ivana Krstitelja, pojasnivši društveni status njegovih roditelja, Elizabete i Zaharije, koji je bio iz roda Aaronovog, Mojsijevog brata. Kroz Zaharijinu reakciju na anđelovo ukazanje kada mu je tijekom obavljanja službe u hramu rekao da će on i Elizabeta, unatoč poodmakloj dobi, dobiti dijete, propovjednik je ukazao na temeljno nepovjerenje prema Božjoj svemogućnosti, čak i među onima koji formalno vode korektan vjernički život. Kroz ulogu Ivanovih roditelja naglašena je važnost uloge roditelja u moralnoj formaciji budućih naraštaja. Od brojnih poticaja koje nam upućuje lik sv. Ivana Krstitelja, propovjednik je stavio naglasak na iskrenost, pojasnivši i korijen te latinske riječi, sine cero, što se odnosi na mramor bez pukotina i voska kojim su trgovci u povijesti prikrivali te pukotine. Ivan poziva na obraćenje kako bi zaliječili duboke pukotine na srcu koje nastaju kada nedostaje ljubavi u odnosu prema drugima.

Toga je dana ta crkva, u skladu s odredbama Izvanredne jubilejske Godine milosrđa bila oprosna crkva. Po završetku misnog slavlja ispred crkve je bio priređen agape za sve okupljene, što je u toj župi tradicija.

Prvoga dana misno slavlje predvodio je p. Jeronim Vujić u suslavlju sa župnikom i gvardijanom p. Đurom Hontićem. Sv. Ivan Krstitelj i njegove poruke jednako su snažno aktualne i danas, iste te napomene i preporuke mogu jednako tako biti upućene i čovjeku današnjeg vremena: i danas ima prevare, ravnodušnosti, licemjerja, nasija, baš kao i u ono doba. Ivanove riječi su Božja poruka Istine i Pravde, i on je savršen uzor kako tu poruku treba iznositi hrabro, a ne plašljivo „savijajuć se kao trska koju vjetar ljulja“, istaknuo je p. Jeronim. Po završetku misnog slavlja, u dvorani ispod crkve uslijedilo je predstavljanje Hrvatske zajednice Bračnih susreta. Nakon uvodnog pozdrava p. Đure Hontića zajednicu su ukratko predstavili koordinatori istarske podružnice supružnici Jasna i Marin Krapac te uz sudjelovanje Vesne i Davora Terzića. Iznesen je ukratko blagotvorni učinak Bračnih vikenda i drugih oblika obiteljskog pastorala na bračni život.

Drugog dana trodnevnice misno slavlje predvodio je p. Vladimir Vidović a suslavili su p. Jeronim Vujić te župnik i gvardijan p. Đuro Hontić. P. Vladimir je u prigodnoj homiliji, u kontekstu govora o sv. Ivanu Krstitelju kao posljednjem proroku svrnuo pozornost na pitanje „tko je pravi prorok?“. Pravi prorok upravo poput Ivana, poziva lude na promjenu stila života, na obraćenje, vodi ih k Bogu. Sv. Ivan je u dosljednosti tome platio glavom. Lažni proroci, naprotiv vode ljude u propast, navezuju ljude na sebe. Isus nas upozorava da se čuvamo tih „grabežljivih vukova u ovčjem odijelu“. Nakon misnog slavlja uslijedilo je klanjanje koje su prigodnim promišljanjima nadahnutim riječima sv. Franje Asiškog i sv. Ivana Krstitelja predvodili članovi FSR iz te župe.

Trećeg dana trodnevnice misno slavlje je također predvodio p. Vladimir Vidović. Nakon misnog slavlja uslijedila je teološka tribina na temu „Razmatranje Papinog poziva na Godinu Milosrđa“. Uvod u tribinu bio je kratki dramsko – scenski prikaz prispodobe o Milosrdnom ocu kojeg su izveli župljani, na oduševljenje publike. Predavanje sa brojnim zanimljivom i izuzetno razumljivo razrađenim temama izrekao je p. Đuro Hontić, a nakon predavanja pitanja vjernika bila su povod za pojašnjenje detalja iz šireg konteksta promišljanja pape Franje.

Na sam blagdan, u petak, 24. lipnja, vlč. Joško Listeš svečano misno slavlje predvodio je u koncelebraciji s ocima franjevcima iz tog pulskog samostana te nekoliko pulskih svećenika. Vlč. Listeš je na početku prigodne homilije spomenuo kako je Ivan najpopularnije kršćansko ime te da postoji čak 220 svetaca s tim imenom. U nastavku se osvrnuo na okolnosti rođenja sv. Ivana Krstitelja, pojasnivši društveni status njegovih roditelja, Elizabete i Zaharije, koji je bio iz roda Aaronovog, Mojsijevog brata. Kroz Zaharijinu reakciju na anđelovo ukazanje kada mu je tijekom obavljanja službe u hramu rekao da će on i Elizabeta, unatoč poodmakloj dobi, dobiti dijete, propovjednik je ukazao na temeljno nepovjerenje prema Božjoj svemogućnosti, čak i među onima koji formalno vode korektan vjernički život. Kroz ulogu Ivanovih roditelja naglašena je važnost uloge roditelja u moralnoj formaciji budućih naraštaja. Od brojnih poticaja koje nam upućuje lik sv. Ivana Krstitelja, propovjednik je stavio naglasak na iskrenost, pojasnivši i korijen te latinske riječi, sine cero, što se odnosi na mramor bez pukotina i voska kojim su trgovci u povijesti prikrivali te pukotine. Ivan poziva na obraćenje kako bi zaliječili duboke pukotine na srcu koje nastaju kada nedostaje ljubavi u odnosu prema drugima.