Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Pula: Deveto Biblijsko bdijenje

U subotu, 21. svibnja, u crkvi sv. Franje Asiškog, svečanim misnim slavljem završeno je u Puli deveto Biblijsko bdijenje koje je započelo na svetkovinu Duhova, u nedjelju, 15. svibnja. Ove je godine sudjelovalo 205 čitača iz svih osam župa grada Pule te iz drugih župa južne Istre, koji su Sveto Pismo od korica do korica pročitali u nešto više od 5 dana. Među čitačima su bili pripadnici raznih molitvenih zajednica te crkvenih udruga i pokreta koje su prisutne u Puli. Biblijsko bdijenje u Puli od početka i ima i ekumensko obilježje pa su tako i ove godine sudjelovali pojedini pripadnici Srpske Pravoslavne Crkve  i Makedonske Pravoslavne Crkve. Večernju misu prvog dana čitanja Božje riječi predslavio je velečasni Rikardo Lekaj, župnik župe Katedrala, a u četvrtak velečasni Stefano Castaldi, iz Biskupijskog misijskog sjemeništa „Redemptoris Mater“, uz sudjelovanje duhovnika sjemeništa p. Ivana Fučeka i liturgijsko pjevanje skupine bogoslova.

Galerija fotografija: http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/galerija/category/194-biblijsko-bdijenje-2016.html

Završno misno slavlje predvodio je porečki i pulski biskup u miru mons Ivan Milovan, čijom je podrškom prije devet godina Biblijsko bdijenje i započelo. Koncelebrirali su preč. Željko Staver, kanonik pokorničar pulskog stolnog kaptola sv. Tome apostola i fra Đuro Vuradin, domaćin, gvardijan franjevačkog samostana sv. Franje Asiškog. Biskup je u prigodnoj homiliji pohvalio tu inicijativu, ustrajnost organizatora i sudionika te naglasio kako je Božja riječ svjetiljka na čovjekovom životnom putu, utjeha, ohrabrenje i poticaj.  Prije prikazanja dvoje čitača, bračni par Đino i Cvitka Bulešić,  prinijeli su kao darove glavne simbole bdijenja: knjigu dojmova, listu čitača, te  Bibliju iz koje se Božja riječ čitala tijekom bdijenja.  Prije kraja misnog slavlja pročitano je desetak od ukupno 95 svjedočanstva koje su u knjizi dojmova zapisali ovogodišnji sudionici bdijenja. Okupljenima su se kratko prigodno obratila i tri predstavnika tima organizatora: Đurđica Peruško, Željko Jurić i Dino Bedrina. On je istaknuo kao zanimljivost  da je ove godine, više nego dosad, uočeno kako u čitanju Božje riječi sudjeluju zajedno, u nekoliko termina zaredom, članovi cijelih obitelji, a tako je zajedno sudjelovalo i nekoliko zaručničkih parova.

Među čitačima su ove godine bila više prisutna i školska djeca. Sudjelovale su dvije skupine učenika i učenica, iz Osnovne škole Veruda i Osnovne škole Tone Peruško, predvođene svojim vjeroučiteljicama, Marinom Snobl i Jagodom Mravak. Sve su to lijepi primjer živosti i  zajedništva pulske Crkve.

Misa je zaključena blagoslovom čitača od kojih su mnogi na blagoslov donije li i svoje Sveto Pismo, a biskup i svećenici i podjeljivali su pojedinačni blagoslov riječima: „Primi riječ Božju svim srcem svojim. U ime Oca i Sina i Duha Svetoga.“

Misu je glazbeno animirala Grupa Oton iz crkve. sv. Franje sa zborovođom Anom Čuić Tanković.