Subota, 27 travnja, 2024

Pula: Čašćenje relikvija sv. Leopolda Mandića

Galerija fotografija: http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/galerija/category/195-stovanje-relikvija-sv-leopolda.html

U pulskoj crkvi Majke Božje od Milosrđa za Veliku Devetnicu Milosrđa održano štovanje relikvija sv. Leopolda Bogdana Mandića

U nedjelju, 22. svibnja, u sklopu Velike Devetnice Milosrđa za Svjetski dan mladih u Krakowu ovog se mjeseca posebno štovalo sv. Leopolda Mandića i Majku Milosrđa, a tema je tom prigodom bila „Božje milosrđe u sakramentu pomirenja“. Misu i bdijenje na tu nakanu  u pulskoj crkvi Misericordie (Majke Božje od Milosrđa) predvodio je katedralni župnik vlč. Rikard Lekaj.

Nakon misnog slavlja održano je klanjanje pred Presvetim Oltarskim Sakramentom koje su prigodnim promišljanjima sv. Leopolda i na temu Marija Majka Milosrđa animirali članovi Katoličke udruge radnici Milosrdnog Isusa, a potom su vjernici imali prigodu za osobno čašćenje relikvija sv. Leopolda Bogdana Mandića. Relikvije su u Pulu stigle u prigodni ovogodišnjeg blagdana sv. Leopolda, 12. svibnja, a čuvaju se u kapeli Milosrdnog Isusa u Domu za starije sv. Polikarp.

Misi su uz brojne vjernike Pule nazočile i pulske redovnice Družbe sestara Milosrdnog Isusa. Misno slavlje animirali su članovi Zbora mladih Misericordie.

Velika Devetnica Milosrđa podrazumijeva devet bdijenja pred Presvetim Oltarskim Sakramentom, za tzv. Devetnicu Milosrđa, kroz devet mjeseci u nizu, od 22. listopada 2015., spomendana sv. Ivana Pavla II.,do 22. lipnja 2016. godine. Devetnica Milosrđa obuhvatila je i 22. veljače 2016. kada se u svijetu, napose u mjestima štovanja Božjega milosrđa, svečano proslavila 85. obljetnica velikog ukazanja Milosrdnog Isusa sv. Faustini Kowalskoj, kada joj nalaže naslikati sliku Božjega milosrđa s natpisom: Isuse, uzdam se u Tebe!

Svaki mjesec, odnosno “dan” devetnice (22. u mjesecu) ima svoga nebeskog zaštitnika kao i

temu kojoj je u središtu Božje milosrđe:

listopad – sv. Ivan Pavao II.: Božje milosrđe u daru poziva na svetost

studeni – bl. Alojzije Stepinac: Svjedočanstvo vjere i milosrđa molitvom

prosinac – bl. Marija Propetog Isusa Petković: Božje milosrđe u otajstvu utjelovljenja

Sina Božjega

siječanj – bl. Majka Terezija: Božja ljubav i milosrđe u služenju bližnjima

veljača – sv. Faustina Kowalska: Božje milosrđe

ožujak – sl. B. Franjo Kuharić: Božje milosrđe u muci i smrti Isusovoj

travanj – bl. Miroslav Bulešić: Božje milosrđe u daru svećeništva

svibanj – sv. Leopold Mandić i Majka Milosrđa: Božje milosrđe u sakramentu pomirenja

lipanj – bl. Ivan Merz: Božje milosrđe u sakramentu Euharistije…

Pokretač Devetnice je Hrvatska dehonijanska mladež, zajednica je mladih koja nastoji živjeti karizmu ljubavi i zadovoljštine prema Presvetom Srcu Isusovu po uzoru na sl. B. oca Leona Dehona i svoje utemeljitelje oce Dehonijance, svećenike Srca Isusova. Od 2003. djeluje u župi BDM Majke Crkve i sv. Maksimilijana Kolbea u zagrebačkoj Trnovčici.  Jedna od posebnosti zajednice je i štovanje Božjega milosrđa čiju kapelu imaju u župnoj crkvi kao i apostola milosrđa, sv. Faustine i sv. Ivana Pavla II. koje časte u relikvijama, smještenima u spomenutoj kapeli Božjega milosrđa.