Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Prva biskupijska proslava sv. Florijana

U subotu, 30. travnja, nedaleko Grožnjana, u Umaško-oprtaljskom dekanatu, održana prva biskupijska proslava  sv. Florijana, zaštitnika vatrogasaca. Svečano misno slavlje na otvorenom pored jedine crkvice posvećene sv. Florijanu na području Porečke i Pulske biskupije predvodio je biskup Dražen Kutleša.

Iako je dan sv. Florijana 4. svibanj, u mjesecu koji je ujedno i mjesec zaštite od požara, za proslavu je odabrana subota zbog lakšeg dolaska četristotinjak sudionika: predstavnika 7 istarskih Javnih vatrogasnih postrojbi i 40ak dobrovoljnih vatrogasnih društava iz Istre, mnogobrojne vatrogasne mladeži, predstavnika vatrogasne zajednice Primorsko-goranske županije, te predstavnika vatrogasaca iz Slovenije i Italije.

Svečanost je organizirala Vatrogasna zajednica Istarske županije u suradnji s Područnom vatrogasnom zajednicom Umag, te uz podršku župnika Buja  preč. Mladen Milohanića i novigradskog župnika vlč. Luke Pranjića, koji su i do sada već nekoliko godina organizirali proslavu u čast sv. Florijanu, u raznim župama.

Među uzvanicima su bili istarski župan Valter Flego, gradonačelnici i načelnici iz Istre, načelnik Policijske uprave istarske Dragutin Cestar te predstavnici više institucija, ustanova i udruga s kojima surađuju istarski vatrogasci.

Sudionici proslave okupili su se u selu Kave, odakle su mimohodom krenuli do crkve Svetog Florijana, gdje je održana svečana misa. Euharistijsko slavlje biskup je predvodio uz koncelebraciju šest  svećenika.

U homiliji je  podsjetio da vatrogasci na poseban način štuju sv. Florijana, koji je umro je mučeničkom smrću  ustrajan u svojoj vjeri.

– Vi idete i vi spašavate dobra i žrtvujete se za druge. Zar to nije veliko da čovjek daje i riskira svoj život za nekoga drugog, zar  nije to jedna od najvećih vrednota kada je čovjek spreman uložiti sebe za svoje bližnje, naglasio je biskup Kutleša.

(uskoro opširnije)

Na kraju misnog slavlja sve sudionike svečanosti pozdravili su istarski župan Valter Flego, županijski vatrogasni zapovjednik Dino Kozlevac i načelnik općine Grožnjan Claudio Stocovaz.

Županijski zapovjednik  je istaknuo da su  istarski vatrogasci u proteklih godinu dana odradili sve zadaće na najbolji način te poručio da su potpuno spremni za ovogodišnju protupožarnu sezonu i da će se znati suprotstaviti svim opasnostima. Prisjetio se i prigoda kada su se u ljetnim mjesecima borili sa vatrenom stihijom na području gdje se nalazi crkvica sv. Florijana, i upravo pored crkve su zaustavili požar.