Srijeda, 1 svibnja, 2024

Proslava sv. Ivana u Grožnjanu

ivan groznjan1U povijesnoj crkvi Sv. Ivana nedaleko Grožnjana svetom misom je proslavljen Blagdan Sv. Ivana Krstitelja, mučenika.

Svetu misu je predvodio mjesni župnik vlč. Miroslaw Paraniak. U nadahnutoj homiliji vlč. Miroslaw je naglasio činjenicu da je Sv. Ivan rođen od starijih roditelja, starozavjetnog svećenika Zaharije i Marijine rođakinje Elizabete. Ivanovo začeće Zahariji je navijestio arkanđeo Gabrijel. Zaharija je posumnjao u to zbog svoje i ženine poodmakle dobi te je ostao nijem do Ivanova rođenja, kada je napisao da se sin zove Ivan što znači „Gospodin je milostiv“, kako je majka Elizabeta tražila. Zahariji se tada vratio glas pa je zahvaljivao Bogu i slavio ga zbog njegove dobrote.

Vlč. Miroslaw je naglasio da je Bog milostiv, ali ljudi mu se trebaju obraćati s vjerom i tada postaje sve moguće. Istakao je kako je rođenje svakog djeteta Božji dar i da svaki čovjek je ljubljeno dijete Božje, rođeno po Božjem planu.

Sv. Ivan Krstitelj je posljednji starozavjetni prorok, povukao se u pustinju kao pokornik i propovjednik, Isusov preteča.

Propovijedao je blizinu kraljevstva Božjeg i pozivao ljude na obraćenje. Mnogi su se pokajali za svoje grijehe i željeli da ih Ivan krsti. Narod ga je cijenio kao sveca i proroka misleći da je on obećani Spasitelj.

Svećenicima je odgovorio: „Ja nisam Krist. Ja vas krstim vodom, a za mnom dolazi onaj koji će vas krstiti Duhom svetim i ognjem“.

Ivan je krstio Isusa u rijeci Jordan. Nakon krštenja spustio se nad Isusa Duh Sveti u obliku goluba i Božji glas je progovorio: „Ti si sin ljubljeni. U tebi sva milina.“

Pisci Novog zavjeta isticali su njegovu poniznost te ponavljali Ivanove riječi kako će iza njega doći veći od njega.

Na kraju svete mise vlč. Miroslaw je zahvalio mjesnim ženama za održavanje i kićenje crkve, pjevačima, te mještanima i Općini Grožnjan za zakusku.

VDM

ivan groznjan2