Utorak, 19 ožujka, 2024

Proslava blagdana sv. Marije Magdalene

U petak, 22. srpnja u Krasici, župi Umaško-oprtaljskog dekanata, proslavljen je blagdan sv. Marije Magdalene. Misno slavlje predvodio je župnik vlč. Miroslaw Paraniak. Na proslavu blagdana te Božje ugodnice okupili su se, osim domaćih vjernika, i žitelji okolnih župa. I ovo je slavlje bila prigoda da se prisjete i bl. Francesca Bonifacia koji je tom župom upravljao kada je 1946. godine, podnio mučeništvo „in odium fidei“.

Dosada slavljen kao obvezni spomendan, Dekretom Kongregacije za bogoštovlje i sakramenate od 3. lipnja 2016. spomen na sv. Mariju Magdalenu uzdiže se, od ove godine, u Općem Rimskom kalendaru na rang blagdana.

Sv. Marija Magdalena slavi se kao zaštitnica župe u Krnici i Mutovranu, a časti su i u mjestima: Mune, Sv. Marija Magdalena nedaleko Lindara, Škopljak pored Gračišća te u Zambratija nedaleko Umaga.

Foto: V. D. Mirosav