Srijeda, 24 travnja, 2024

Poreč: Misa Večere Gospodnje

U porečkoj katedrali se 2. travnja 2015. godine u večernjim satima proslavila misa Večere Gospodnje. Riječ je o posebno svečanoj i „potresnoj“ misi, jer se na poseban način slavi Isusova Posljednja večera, u kojoj je On ustanovio sakramente Euharistije i Svećeničkog reda. Misno slavlje predvodio je mons. Dražen Kutleša, porečki i pulski biskup u koncelebraciji  s kancelarom biskupije, župnikom i kapelanom porečke župe.

Okupilo se veliko mnoštvo vjernika. U misnom slavlju  slušalo se u evanđelju kako je Isus prao noge učenicima, koje se i danas  na mnogim mjestima „uprizoruje“. To je jedna od scena u kojima Isus na izričit način poziva na njegovo slijeđenje i na služenje. Upravo na tu osnovnu dimenziju kršćanstva podsjetio nas je i biskup mons.  Dražen Kutleša, ukazujući na kontrast s danas toliko prisutnim egoizmom i oholosti, koji malo pomalo razaraju tkivo našega društva. Zbog toga je uputio poziv na zajedništvo i na toliko potrebno služenje, koje je najpotrebnije starijim te najmlađim naraštajima koji su posebno osjetljivi, jer  „tko hoće da među vama bude najveći, neka vam bude poslužitelj! I tko god hoće da među vama bude prvi, neka vam bude sluga.“

Na kraju misnog slavlja Presveto se pohranilo  u svetohraništu u bočnoj kapeli, gdje se nastavilo  s klanjanjem.

Veliki četvrtak Veliki četvrtak