Ponedjeljak, 29 travnja, 2024
Misije

Početak rada Skupštine Nacionalnog vijeća Papinskih misijskih djela

Radni dio Godišnje skupštine Nacionalnog vijeća Papinskih misijskih djela nastavljen je danas u Puli u Biskupijskom misijskom sjemeništu Redemptoris Mater. Nakon molitve Jutarnje zasjedanje je započelo pozdravnim obraćanjem vlč. Antuna Štefana koji je uputio pozdrav okupljenima, napose biskupu u miru mons. Ivanu Milovanu te nacionalnom ravnatelju Papinskih misijskih djela u BiH don Ivanu Štironji.

Galerija: http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/galerija/category/164-papinska-misijska-djela-drugi-dan.html

Vlč. Štefan se osvrnuo na misijsko djelovanje kako misionara koji odlaze ondje gdje je potrebna ta vrsta djelovanja tako i na funkcioniranje strukture podrške koja u bogatijim dijelovima svijeta brine za podršku misionarima. No, naglasio je, nije u pitanju samo mogućnost materijalnog pomaganja, već nadasve odgajanje u misijskom duhu i poticanje spremnosti na pomoć drugoj osobi, a jednako tako i podsjećanje na važnost molitve za misionare. Naveo je kako npr. i u Beninu postoje Papinska misijska djela koja pomažu drugim zemljama.

Bitan je odgoj u duhu misija. Vlč. Štefan je istaknuo kako je na našim prostorima posebno dobro zaživjelo Papinsko misijsko djelo sv. Djetinjstva. Govoreći o povijesti nastanka Papinskog misijskog djela za širenje vjere ravnatelj je naglasio kako je duhovnu udrugu koja je bila začetak toga pokrenula laikinja u Francuskoj u XIX. stoljeću, a Crkva je prepoznavši vrijednost toga uzdigla to na razinu papinskog djela. Cilj toga djela je da se u područjima kamo odlaze misionari nastoji stvoriti preduvjete za autonomnu formaciju klera koji će biti duhovno vodstvo svome narodu. Vlč. Štefan je spomenuo i uspješnu suradnju svih koji su dio Papinskih misijskih djela u realizaciji misijskog časopisa Radosna vijest. Uz ostalo je prenio i pozdrave mons. Slobodana Štambuka, biskupa hvarsko-bračko-viškog koji je predsjednik Vijeća HBK za misije, a koji iz zdravstvenih razloga nije mogao nazočiti skupštini.

Potom se okupljenima obratio biskup Milovan koji je naglasio važnost animiranja svećenika i laika po biskupijama za misijsko djelovanje i za pružanje podrške misionarima. Istaknuo je veoma uspješan primjer Njemačke i SAD-a, te poželio okupljenim ravnateljima plodonosan rad. Nemojte se umoriti podsjećati vaše kolege svećenike i narod Božji na važnost promicanja Papinskih misijskih djela, zaključio je biskup.

Nacionalni ravnatelj Papinskih misijskih djela u BiH, don Ivan Štironja u svom je uvodnom obraćanju izrazio radost zbog zajedničkog djelovanja Papinskih misijskih djela u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. On je istaknuo da iako se pomaganje uvijek nekako svodi na brojke, i Crkva u BiH, iako prepolovljena, ipak sudjeluje u evangelizaciji svijeta, narod ondje, u svojim skromnim mogućnostima ne daje od svojega bogatstva, ali daje od srca, naglasio je.

Na kraju izvješća okupljenima se ponovo obratio vlč. Štefan istaknuvši: „Pozvani smo da volimo Crkvu na način kako je vole naši misionari. Njihova Crkva je Isusov susret s drugima i različitima, Crkva milosrdnog Isusa, Boga ”koji se ne umara praštati”. Za njih je Crkva Majka sviju i kod nje svi imaju najčasnija mjesta. Oni sve ljude gledaju pogledom nježnosti, suosjećanja i milosrđa i dodiruju Gospodinove rane u tijelu potrebite braće.

Srca naših misionara i misionarki su čista, oslobođena samoljublja, i svake svjetovne želje. Oni su trubaduri Isusove ljubavi prema svima. Sretni što sve mogu podijeliti s drugima, u zadovoljstvu i jednostavnosti srca, sretni da sve primaju iz otvorenih ruku braće, zahvalni svima za sve“, zaključio je vlč. Štefan.