Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Održano Božićno primanje u porečkom ordinarijatu

U subotu, 17. prosinca, u Biskupskom ordinarijatu u Poreču održano je božićno primanje za svećenike, redovnike i redovnice Porečke i Pulske biskupije, načelnike i gradonačelnike istarskih gradova i općina te predstavnike institucija.

U ime svećenika, redovnika i redovnica zahvalom na pozivu biskupu se obratio generalni vikar mons. Vilim Grbac. „Mi smo i ove godine doživjeli ovaj prijem kao jedno zajedništvo, jedan znak dobre volje s Vaše strane da na pravi način doživimo ovaj Božić i ove božićne blagdane. Želimo, i sa svima onima koji vode javne poslove u našoj Porečkoj i Pulskoj biskupiji i zajedno sa Vama na poseban način doživjeti ove božićne blagdane, da doista u nama zaživi i probudi se ono najplemenitije i najbolje što je u nama. Jedino na taj način, u tom zajedništvu, u tom suživotu, u međusobnom poštovanju i ljubavi možemo taj mir, tu ljubav i tu dobrotu dijeliti s onima koje budemo sreli ovih dana, sa našim zajednicama, sa obiteljima, sa svima onima koje budemo susreli.“ rekao je mons. Grbac. „Upravo stoga Vam želimo zahvaliti za sve dobro što ste učinili tijekom ove godine koja je pri kraju, kao vodeći u ovoj našoj Porečkoj i Pulskoj biskupiji, hvala Vam svim Vašim dobrim savjetima, na svemu dobrom što se nastojalo činiti. Pred nama je još jedna veoma važna godina za našu Porečku i Pulsku biskupiju, u kojoj ćemo se spomenuti važnih obljetnica: 70. obljetnice uspostave Pazinske administrature, 40. obljetnice jedinstva Crkve u Istri i 70. obljetnice mučeništva bl. Miroslava Bulešića. Sve će to, vjerujemo, biti na dobrobit naše Porečke i Pulske biskupije. S tom vjerom, i nadom da vas Bog prati i u Novoj 2017. godini, da Vam blagoslovi sav Vaš trud, Vaš napor, i sve dobro što nastojite činiti dozvolite da Vam još jedno zaželim čestit Božić i obilje Božjega blagoslova u Novoj 2017. godini.“ zaključio je generalni vikar.

U ime načelnika općina, gradonačelnika i predstavnika civilnog sektora te župana Valtera Flega, koji nije nazočio skupu, biskupima i svećenicima se obratio gradonačelnik Pazina Renato Krulčić. „Zahvaljujem se na Vašem pozivu, već četvrtu godinu, da pred Božić i Novu Godinu rezimiramo i naglasimo dobru suradnju između biskupije i organa upravljanja u Istarskoj županiji, posebno mi je zadovoljstvo tu zahvalnost izraziti ispred grada Pazina, koji ove godine slavi 750. obljetnicu župne crkve sv. Nikole, koju smo lijepo zajedno obilježili. Želim da tu suradnju nastavimo i u idućim godinama, naglasio je gradonačelnik Krulčić, te svima poželio sretan i blagoslovljen Božić te dobru, poslovno uspješnu, obiteljski sretnu i zdravu novu 2017. godinu.

Biskup Kutleša se na početku zahvalio na odazivu svećenicima, redovnicima i redovnicama, te predstavnicima građanske vlasti i drugih institucija. „Razmišljajući o tome što bih ovom prigodom rekao došao mi je na um događaj iz Svetog pisma o tri mudraca. Ako pogledamo jednog običnog čovjeka možemo vidjeti da je on jedan običan putnik na ovoj zemlji, a cijeli njegov život jest jedno putovanje. Znamo, kada čovjek krene na putovanje, mora imati početak i cilj svoga putovanja. Mi se možemo danas zapitati, ali i cijelo društvo, imamo li mi svoj cilj. Kada postavimo to pitanje tada mnogi ne znaju odgovor gdje i kamo idu. Postavljamo i sami sebi to pitanje, jer se nalazimo na putu tame i lutanja, gdje ne znamo što i kako činiti.“, rekao je biskup.  „Jedan filozof je lijepo rekao, da današnje društvo živi u jednom stanju gdje, kada se govori o smislu čovjekova života, tada se kaže da nema smisla o tome raspravljati jer smisao ne možemo dokučiti, ne možemo dokučiti onostranost. Jednostavno, ostaje jedna dobra nada o čemu možemo raspravljati i diskutirati. Drugi će reći da je sve prolazno i nema nikakvog smisla. No, ja bih podsjetio upravo na ona putovanja koja su se u ovo vrijeme dogodila, kada je Isusova obitelj iz Nazareta otišla u Betlehem, kada su mudraci iz daleka vođeni zvijezdom došli do Betlehema, i kada je sam Isus sa svojom obitelji opet morao bježati u Egipat. Možemo reći da su ti događaji putovanja koja simboliziraju i cijeli naš život. Mi trebamo svi slijediti  svoju zvijezdu, iako možda nekada i ne vjerujemo koliko treba, ali ta zvijezda i taj zdravi čovjekov um i njegova savjest čovjeka vode do spoznaje onoga što je bitno i što je pravi smisao čovjekova života ovdje na zemlji. Obično, taj smisao upoznaju jednostavni, pošteni ljudi koji znaju što i kako činiti u svom životu.“ Upravo u tom duhu mons. Kutleša je biskupu u miru mons. Ivanu Milovanu, načelnicima i gradonačelnicima, te predstavnicima institucija zaželio sretan i blagoslovljen Božić.

Foto: D. Martinović, Txt: G. Krizman