Subota, 27 travnja, 2024

Obredi Cvjetnice u Puli tradicionalno započeli podno Augustovog hrama

Obredi Nedjelje Muke Gospodnje, 24. ožujka, u pulskoj su katedralnoj župi započeli na središnjem gradskom trgu Forumu gdje je katedralni župnik, vlč. Rikard Lekaj, blagoslovio maslinove i palmine grane ispred Augustovog hrama, građevine iz Kristovog vremena, čija je gradnja započela 2. godine prije Kristova rođenja, a dovršena je 14. godine nove ere. Procesija je potom krenula Kandlerovom ulicom prema katedrali Uznesenja Blažene Djevice Marije, uz glazbenu pratnju kantora neokatekumenskih zajednica. Uslijedilo je čitanje Muke.

Župnik Lekaj je u prigodnoj homiliji podsjetio na važnost značaja i simbolike Nedjelje Muke Gospodnje kao trenutka koji nas svojom dubinom na najbolji mogući način uvodi u Veliki tjedan, odnosno približava ozračju Svetog trodnevlja.

Euharistijsko slavlje glazbeno je popratio katedralni zbor. Uz vlč. Lekaja koncelebrirao je vlč. Piergiorgio De Angelis, člane ekipe odgovornih za koordinaciju zajednica Neokatekumenskog puta u Hrvatskoj i oklnim zemljana, te vlč. Stefano Cataldo, prefekt studija u pulskom Biskupijskom misijskom sjemeništu Redemptoris Mater.

G. Krizman