Utorak, 23 travnja, 2024

Obilježena obljetnica posvete pulske prvostolnice

Pulska Katedrala Uznesenja BDM posvećena je 425.godine. U subotu, 12. rujna 2015. svečanim koncelebriranim misnim slavljem obilježena je 1590. obljetnica posvećenja te velebne građevine. Svečanu euharistiju predvodio je novi župnik pulske katedralne župe vlč. Rikard Lekaj, uz koncelebraciju pokorničara pulskog Katedralnog kaptola sv. Tome apostola preč. Željka Stavera te župnog vikara te župe vlč. Marcina Madeja.

Predslavitelj je na početku homilije podsjetio kako je obljetnica posvete prvostolnice svetkovina ne samo za tu crkvu već i za cijelu Pulsku biskupiju. Crkva posvećenjem postaje mjesto molitve, obraćenja, mjesto susreta s Bogom, a u današnjim misnim čitanjima Gospodin nas poziva da mi budemo mjesto gdje će Gospodin prebivati, rekao je  vlč. Lekaj te podsjetio kako je svaki kršćanin pozvan obilježiti datum svog krštenja jer je tada Bog posvetio naš život, tada smo postali hram Božji.

Slaveći ovu svetkovinu obljetnice posvete pulske katedrale pozvani smo razmisliti i o svome hramu, o svome životu, počiva li on na dobrom temeljima, na Kristu, kao što ova katedrala počiva na očito dobrom temeljima kada se, unatoč ratovima i oštećenjima uspjela održati kroz sve ovo vrijeme, istaknuo je propovjednik.

Misno su slavlje pjevanjem popratili pjevači iz raznih pulskih župnih zborova pod ravnanjem prof. Marije Hauser.