Nedjelja, 19 svibnja, 2024

O Nedjelji Božje riječi podjela Biblija

Nedjelja Božje riječi je u nadžupi sv. Kuzme i Damjana u Fažani proslavljena posebno svečano. Tom je prigodom ispred oltara svečano izložen dragocjeni veoma stari primjerak Biblije koju je župi poklonio nedavno preminuli župljanin Engels Devescovi. Ujedno su te nedjelje u župi besplatno podijeljene Biblije.

U tumačenju Božje riječi, župnik, vlč. Ilija Jakovljević, pozvao je sve prisutne ne samo da budu Njezini slušatelji od nedjelje do nedjelje, odnosno od svete mise do svete mise, nego da budu živa Božja riječ. „Isus u evanđelju poziva na obraćenje i vjerovanje. Obratiti se ne znači vjerovati instituciji i ostati isti. Obraćenje traži zaokret u životu. Taj zaokret biva istinski kad prihvatimo Isusa Krista u njegovoj riječi i sakramentima. Svi smo pozvani da budemo živa Božja riječ, da svatko od nas bude živo evanđelje koje nadahnjuje druge ljude. Čitamo u evanđelju kako je Andrija pozvao svoga brata Šimuna, koga će Isus nazvati Petar. Kršćanin je čovjek koji živi, svjedoči i poziva“, istaknuo je vlč. Ilija.

Nadalje, pozvao je sve da svakodnevno, a posebno ovaj tjedan otvore stranice Biblije, evanđelje i da pročitaju određeni odlomak i kratko o njemu razmišljaju. „Božja riječ će nam dati odgovore na mnoga naša pitanja. Sveti Otac nas poziva da se u ovoj godino molitveno pripremimo za Jubilarnu 2025. godinu. Nema ljepše molitve od Božje riječi. Sve druge molitve imaju svoje poruku, ali samo je jedna Božja riječ i nju ne može ništa nadomjestiti. Svakodnevno čitamo novine, stručno literaturu ili razne mrežne stranice. Vjerujem da možemo naći malo vremena i za Božju Riječ. Ta nas Riječ obnavlja, nadahnjuje i pomalo postajemo živa Božja riječ.“

„Ovaj tjedan u našoj župnoj crkvi izložena je ispred oltara ova dragocjena Biblija koju nam je darovao Engels Devescovi. Neka ovo bude poruka da i mi u svojim kućama na svečanom mjesto stavimo Bibliju. U vremenu došašća na misama zornicama smo se družili s Božjom riječju moleći psalme. Nastojmo u ovom tjednu opet se družiti s Božjom riječi u svojim obiteljima čitajući sveta evanđelja.“

Na kraju je župnik pozvao sve one koji nemaju Bibliju da besplatno uzmu Bibliju za mlade i ponesu ju svojim kućama. „Zahvaljujući dobroti drugih mnoge naše obitelji imaju Bibliju u svojim domovima“, rekao je župnik te podsjetio „U zadnjih nekoliko godina u župi smo podijeli preko 2000 Biblija za djecu i mlade.“

„Neka Biblija ne završi na policama s drugim knjigama već neka bude knjiga koju ćemo čitati i razmišljati nad pročitanom Božjom riječi“, poruka je kojom je zaključena homilija o Nedjelji Božje riječi.

Txt i foto: Župa Fažana