Vlč. Lino Rakar, umirovljeni svećenik Porečke i Pulske biskupije, osnažen svetim sakramentima, blago je u Gospodinu preminuo 8. travnja 2021. godine, u 75. godini života i 48. godini svećeništva.

Vlč. Rakar rođen je u selu Prišti, u Župi Šterna, u Umaško-oprtaljskom dekanatu, 2. 4. 1946. godine, od oca Ivana i majke Antice r. Križman, kao prvi od petero braće. Kršten je u 7. 4. 1946. u rodnoj župi, a ondje je primio i sakrament potvrde 5. 8. 1954. godine. Osnovnu školu pohađao je u Oprtlju od 1953. do 1962., a srednju u Biskupskom sjemeništu u Pazinu od 1962. do 1966., ispit zrelosti položio je u Pazinu 22. 6. 1966. Potom upisuje Filozofsko-teološki studij u Rijeci kojeg pohađa od 1966. do 1973. godine. Diplomirao je na Visokoj teološkoj školi u Rijeci s diplomskim radom na temu „Crkva MB Snježne - Čepić (kod Oprtlja)“. Od stranih jezika služio se talijanskim i njemačkim.

Za đakona je, po rukama mons. dr. Dragutina Nežića, zaređen u rodnoj župi Šterna 26. 12. 1972. godine, a po istom reditelju primio je red prezbiterata 24. 6. 1973. godine. Mladu misu proslavio je u rodnoj župi, 5. 8. 1973., na blagdan Gospe Snježne u Crkvi Majke Božje Snježne.

Nakon mlade mise, u rujnu 1973. godine poslan je na službu u Juršiće gdje ostaje do 1980. Tada preuzima upravljanje rodnom župom Šterna i susjednom Župom Zrenj. Tim župama upravlja do umirovljenja, 2017. godine, no i dalje ostaje živjeti ondje. Rado je pomagao svećenicima u svim dijelovima biskupije, za ispovijedi, mise i ostalo. Bio je uvijek redovito prisutan u koncelebraciji na svim biskupijskim svečanostima, te sprovodima kolega svećenika dajući tako primjer poštovanja prema svojoj mjesnoj Crkvi.

Osnažen svetim sakramentima preminuo je u KBC Rijeka.

Poštovanog pokojnika preporučujemo u molitve, počivao u miru Božjem.

(G. Krizman)

Utorak: 15 Lip 2021