Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Novigrad: Obnovljena crkvica sv. Antona opata

Novigrad: Blagoslov obnovljene crkvice sv. Antuna opata

Ove je godine proslava sv. Antuna opata u Novigradu bilo posebno svečano. Misno slavlje u obnovljenoj crkvici posvećenoj tom svecu predvodio je porečki i pulski ordinarij mons. Dražen Kutleša.

Na početku se prigodnim pozdravom i zahvalama svima koji su sudjelovali u obnovi i uređenju crkvice obratio župnik, vlč. Luka Pranjić. Napose je zahvalio slikaru Brunu Garlandiju koji je oslikao tri a fresco slike na temu sv. Antuna opata i sv. Antuna Padovanskog.

Biskup je na početku misnog slavlja također zahvalio dobročiniteljima ali i župniku koji je koordinirao sve faze radova. U prigodnoj homiliji biskup je, spominjući primjer sv. Antuna istaknuo važnost shvaćanja vrijednosti neprolaznih vrednota, i opasnost navezivanja na materijalno.

Po završetku misnog slavlja okupljenima se obratio autor fresaka, Bruno Garlando, objasnivši simboliku i pojedine specifične elemente svake slike. Središnja freska prikazuje raspetog Isusa sa dva sv. Antuna, sv. Antunom opatom i sv. Antunom Padovanskim. Desna slika prikazuje sv. Antuna Padovanskog te elemente koji asociraju na Čudo sa ribama i Čudo sa mazgom, a u pozadini je pulska Arena. Lijeva slika donosi scenu Iskušenja sv. Antuna Opata.

Osim freska crkvica je dobila i novi umjetnički križni put, djelo novigradske slikarice Libere Sain Gortan.

Obnova je u više faza trajala dvije godine, a za prigodu blagoslova objavljena i zgodna brošura na tri jezika: hrvatskom, talijanskom i engleskom.