Petak, 29 ožujka, 2024

Na Gornjem Kamenjaku održan križni put za mir u Ukrajini

Pulska župa sv. Ivana Krstitelja organizirala je u nedjelju, 13. ožujka pobožnost križnoga puta po stazama zaštićenog značajnog krajobraza Gornji Kamenjak. Nakana križnoga puta bila je, kako je prije uvodne molitve istaknuo župnik, p. Đuro Hontić, za mir u svijetu i za prestanak sukoba u Ukrajini. Okupilo se četrdesetak vjernika, mahom župljana Župe sv. Ivana Krstitelja, ali i iz Premanture, na čijem se području Kamenjak nalazi, i drugih župa pulskog dekanata.

Tijekom molitve pobožnosti korištena su promišljanja iz križnoga puta kojeg je napisao nekadašnji pomoćni mariborski biskup Jožef Smej, koji je preminuo 2020. godine u 98. godini života.

Župa sv. Ivana Krstitelja započela je organizirati pobožnost križnoga puta s prvom korizmenom nedjeljom, i najavljuju ga i za slijedeću, 3. korizmenu nedjelju, 20. ožujka.

Pobožnost se odvija duž pet kilometara duge staze na Gornjem Kamenjaku, dijelu parka prirode nadomak najjužnije točke istarskog poluotoka, rta Kamenjak.

Taj monumentalni križni put postavljen je 2013. godine suradnjom Župe Premantura, tadašnjeg župnika Joela Cattary, i Općine Medulin. Realizacija je povjerena Kiparskoj Udruzi Cavae Romanae 95 pod vodstvom kipara Šime Vidulina, koji je ujedno bio i umjetnički voditelj projekta. Autori postaja, koji su skulpture izradili tijekom dvije međunarodne kiparske kolonije su kipari: Jelena Šimunović, Ivan Briski, Ljubo de Karina, Eros Čakić, Denis Sardoz, Tihomir Hodak, Janko Mošnja, Đildo Bonaca, Karlos Monge, Vincent Di Vincenzo, Marčelo Starčić i Iva Fonović. Šime Vidulin autor je velebnog petmetarskog križa, urešenog isklesanim pleterom koji je postavljen  na pola puta između Premanture i Volma na brdo s kojeg se vide sva mjesta i zvonici Općine Medulin. Figure na temu postaja križnog puta klesane su u tehnici reljefa na kamenim blokovima veličine oko 1 m3. a Svaka skulptura teži između dvije i tri tone.

Postaje križnoga puta svečano je blagoslovio tadašnji porečki i pulski ordinarij, danas apostolski upravitelj, nadbiskup mons. dr. Dražen Kutleša 14. kolovoza 2013.