Petak, 3 svibnja, 2024

Karmelijada u Istri, objedinjeni prikaz

Od petka, 8. do nedjelje, 10. travnja u Istri je održana XIII. Karmelijada – nacionalni susret mladih u duhu Karmela.

Na tim susretima sudjeluju mladi koju su članovi zajednica mladih Karmela Božanskog Srca Isusova i sudjelovali na duhovnim obnovama u Karmelu BSI.

Susret je trebao biti održan u Budimpešti, no zbog prijetnji terorističkih napada odlučena je promjena lokacije. Na susretu u Pazinu sudjelovalo je oko 160 mladih iz Hrvatske i BiH.

Fotogaleriju drugog dana Karmelijade pogledajte ovdje:(Foto: D. Fattorich, G. Krizman) http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/galerija/category/185-karmelijada-u-istri-drugi-dan-9-4-2016.html

Ostale fotografije trećeg dana Karmelijade pogledajte ovdje (Foto: D. Fattorich, G. Krizman): http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/galerija/category/186-sudionici-13-karmelijade-posjetili-svetvincenat.html

Po dolasku i okupljanju, susret je započeo misnim slavljem u Svetom Petru u Šumi kojeg je predvodio otac Endre Nagy karmelićanin, prior samostana u Grazu,  koji je  mladima kroz čitavo vrijeme susreta bio na raspolaganju za ispovijed i razgovor te je svakodnevno slavio Svetu Misu.

Drugi dan sudionici su proveli u Pazinskom kolegiju gdje su bili i smješteni. Na programu su bile kateheze, radionice, druženje i uobičajeni molitveni elementi koji su sastavni dio karmelske duhovnosti za mlade.

Jutarnju katehezu o bl. Mariji Tereziji od sv. Josipa i Godini milosrđa održala je s. Dijana Pučko. Mladi su potom po skupinama realizirali maštovite prezentacije na temu pojedinih djela milosrđa, koje su potom predstavili. U poslijepodnevnim satima mladi su poslušali katehezu p. Endre na temu „Milosrdni Isus“. Nakon poslijepodnevne kateheze izmolili su krunicu Božjega milosrđa i proveli uobičajeni sat šutnje, koji je dio svakodnevice u karmelskoj duhovnosti. Kasnije su obišli Pazin te sudjelovali na misnom slavlju u pazinskom franjevačkom samostanu Pohođenja BDM gdje ih je dočekao gvardijan, p. Alfons Orlić. Ondje je 9 mladih pri kraju Mise primilo Škapular i na taj način posvetilo život Mariji. Navečer je uslijedio drugi dio predstavljanja kreativnih radionica po skupinama na temu djela milosrđa, Karmelski milijunaš i svjedočanstva. Svjedočili su obitelj Jelena i Mladen Kolić, Blanka Borovičkić i s. Maja Ribić.

Sudionici 13. Karmelijade posljednjeg su dana svoga boravka u Istri posjetili  Svetvinčenat i upoznali lik bl. Miroslava Bulešića.Ujutro, prije polaska iz Pazina snimili su ispred Kolegija milenijsku fotografiju.

U Svetvinčentu su sudjelovali su na redovitom nedjeljnom misnom slavlju za puk kojeg je predvodio vlč. Darko Zgrablić u suslavlju s p. Endre , koji prati Karmelijadu. Mladi su, naizmjence sa župnim zborom pjesmom pratili misno slavlje. Pristupanjem sakramentu ispovijedi tijekom petka i subote mladi su se ujedno pripremili i za primanje potpunog oprosta kojeg je, odlukom mjesnog ordinarija, u Godini milosrđa moguće dobiti u crkvi u Svetvinčentu. Predvoditelj je u prigodnoj homiliji, tumačeći dnevno evanđelje posebno naglasio mladima neka uvijek teže i žarko žele biti s Gospodinom.

Nakon misnog slavlja zahvalu u ime hodočasnika izrekla je s. Dijana Mlinarić, te najavila da će sljedeća Karmelijada biti na otoku Krku u mjestu Punat od 6. do 8. listopada 2017., a ne u proljeće jer je sljedeće godine Susret Hrvatske Katoličke mladeži u Vukovaru.

Na kraju je vlč. Zgrablić ukratko mladima predstavio lik bl. Bulešića, pozvao ih da mu se mole za zagovor, ali i potaknuo ih na bolje upoznavanje hrvatskih svetaca i blaženika.

Izmoljena je molitva za zagovor, a zatim su mladi pristupili čašćenju relikvija i ophodu oko oltara gdje se čuva okrvavljeni talar mučenika i drugi predmeti natopljeni njegovom krvlju.

Prije povratka svojim domovima mladi su posjetili Poreč i obišli Eufrazijevu baziliku.