Subota, 4 svibnja, 2024

Kanonizacija Majke Tereze obilježena blagoslovom slike

Kanonizacija obilježena blagoslovom slike

Pula: Blagoslov novopostavljene slike sv. Majke Terezije iz Kalkute  (4. rujna 2016.)

Dan proglašenja svetom Majke Terezije župljani Župe sv. Ivana Krstitelja u Puli obilježili su blagoslovom novopostavljene slike Majke Terezije. Sliku je nakon misnog slavlje blagoslovio župik o. Đuro Hontić, a prije blagoslova bogoslov iz župe Branimir Šapina pročitao je nekoliko crtica iz života Majke Terezije i o  njezinim vezama s našim hrvatskim narodom.

Slika Majke Terezije, kao i slika sv. Maksimilijana Kolbea postavljena ove godine na njegov dan na suprotnom zidu, djelo su  poznatog sakralnog akademskog slikara Ante Mamuše iz Novog Travnika. Dimenzije slika su 200 x 90 cm. Slike su smještene na unutarnju stranu oktogonalne kupole crkve u kojoj se već nalaze replika križa iz crkvice sv. Damjana  iz Asiza i slika sv. Franje i sv. Klare.

Sliku sv. Maksimilijana Kolbea blagoslovio je fra Vladimir Vidović na blagdan sv. Maksimilijana čime je u župi obilježen završetak Maksimilijanove godine, koja je bila proglašena o 75-toj obljetnici njegove mučeničke smrti u logoru Auschwitzu 14. kolovoza 1941. kao dobrovoljca bunkera gladi. Njegova mučenička smrt umjesto oca obitelji Franje Gajowničeka očit nam je primjer milosrdnog Božjeg djelovanje i znak u ovoj svetoj godini Božjega Milosrđa.

Isto tako i život i djelo sv. Majke Terezije primjer nam je djelatne Božje milosti po ljudima i u ovom današnje ateiziranom i raskršćanjenom svijetu.