Ponedjeljak, 13 svibnja, 2024
Hodočašća

Dijecezansko hodočašće Tršćanske biskupije po Istri

U subotu, 4. lipnja, u sjeverozapadnom dijelu Istre održano je biskupijsko hodočašće Tršćanske biskupije na mjesta blaženog Francesca Bonifacia.

Hodočasnici, predvođeni svojim biskupom ordinarijem, mons. Gianpaolom Crepaldijem, započeli su obilazak u Novigradu gdje je Blaženik bio na službi.

Galerija fotografija: http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/galerija/category/200-dijecezansko-hodocasce-trscanske-biskupije-po-istri.html

Stigli su potom u Krasicu gdje je mons. Crepaldi predsjedao misnim slavljem u suslavlju sa nekoliko svojih svećenika. Koncelebrirali su mons. Roberto Rosa, pastoralni vikar, don Giorgio Patrarcheni, kancelar biskupije i don Simone Agrini, voditelj Ureda za hodočašća.

Tijekom putovanja pojašnjenja o djelovanju Blaženika u mjestima koja su posjetili izrekao je Mario Ravalico, autor dvaju knjiga o bl. Francescu Bonifaciu.

Biskup je u prigodnoj homiliji naglasio kako nam je figura bl. Bonifacia, uzor i poziv na svetost u življenju svakodnevnog života.

U izjavi za medije, na pitanje kako Tršćanska biskupija doživljava tog svog blaženika, mons. Crepaldi je naglasio kako se u posljednjih nekoliko godina desio svojevrsni uzlet inicijativa štovanja i širenja kulta bl. Bonifacia. Podsjetio je kako je u tršćanskoj crkvi sv. Jeronima tom blaženiku nedavno posvećen jedan oltar sa velikom a fresco slikom. Zatim učestala su objavljivanja i predstavljanja raznih izdana koja na zanimljiv način nastoje približiti tog Božjeg ugodnika vjernicima današnjice, često se organiziraju i hodočašća za razne uzraste na mjesta gdje je on živio i djelovao, rekao je mons. Crepaldi.

Hodočasnici su na kraju obilaska posjetili Grožnjan gdje su razgledali župnu crkvu i otišli pješice do groblja sv. Vida za koje postoji pretpostavka da je možda ondje tajno sahranjen bl. Francesco Bonifacio.