Subota, 4 svibnja, 2024

Buje: Proslavljen sv. Servul

U nedjelju, 29. svibnja 2016. mještani Buja svečanim misnim slavljem s procesijom po starogradskoj jezgri i brojnim drugim događanjima proslavili su svog nebeskog zaštitnika, starokršćanskog mučenika sv. Servula.

Liturgijsko slavlje započelo je na Trgu slobode, ispred crkve Majke Božje od Milosrđa, blagoslovom grada, polja i vinograda, te je nastavljeno procesijom  do župne crkve posvećene sv. Servulu. Obnovljeni veliki srebrni kip bujskog zaštitnika iz 19. stoljeća nosili su mladići obučeni u nošnje povijesnih bratovština Bujštine. U tradicionalnoj procesiji su, osim brojnih vjernika i koncelebranata bila djeca u povijesnim kostimima paževa, prvopričesnici i ministranti, a sve je popraćeno mjesnom limenom glazbom. Prije polaska procesije obavljen je tradicionalni blagoslov kojim se zazivaju plodnost polja, mir i sreća svim ljudima.

Svečano koncelebrirano misno slavlje u župnoj crkvi sv. Servula ove je godine predvodio grožnjanski župnik Miroslaw Paraniak, u koncelebraciji s domaćim župnikom vlč. Mladenom Milohanićem, župnikom Vrha Ivanom Štokovićem te župnim vikarom novigradske župe vlč. Hectorom Bernardezom Germadeom.

Na kraju misnog slavlja održan je ofer, čašćenje relikvija sv. Servula. Zahvale svima koji su na bilo koji način doprinijeli u pripremama svečane proslave sv. Servula, na kraju misnog slavlja izrekao je župnik Milohanić.

Sveti Servul (Trst, oko 270 – Trst, 28. V. 284), osim što je patron Buja, suzaštitnik je Trsta zajedno sa Sv. Justom. Rođen je u kršćanskoj obitelji. Vrlo mlad napustio je grad da bi se povukao u pećinu na Krasu. Tamo je u samoći i molitvi proveo godinu i devet mjeseci.

Vratio se u Trst gdje je počeo vršiti čuda. Predaja kaže da je izliječio opsjednutog, ozdravio mladića od jakih vrućica te arhitekta koji se bio ozlijedio padom sa skele. Obratio je mnoge žitelje na kršćanstvo što nije odgovaralo gradskom upravitelju Giuniliju koji ga je dao uhititi zbog vračanja. Osuđen je i mučen. Obzirom da ga mučenja nisu slomila, naposljetku je izveden izvan gradskih zidina i zaklan mačem. Iste se noći majka Klemencija pobrinula za dostojanstveni ukop. Njegove se relikvije čuvaju u katedrali sv. Justa u Trstu. Pietro Stancovich ga je u djelu „Biografia degli uomini distinti dell’Istria” uvrstio među znamenite Istrane. Kasnije je postao zaštitnikom grada Buja gdje mu je posvećena župna crkva.

1. Jelavić, G. Krizman