Četvrtak, 2 svibnja, 2024

Blagoslov kapelice u Malom Ježenju i pohod biskupu Dobrili

U srijedu,  20. travnja, pučke misije u župi sv. Jurja na Starom Pazinu nastavljene su s misionarom fra Ivanom Matićem koji se nakon susreta s obiteljima i osobnih razgovora, u nagovoru, u crkvi sv. Jurja, nadovezao na temu o Božanskom milosrđu od prethodnog dana. Nakon mise uslijedilo je euharistijsko slavlje koje se nastavilo meditativno-molitvenim zahvalama Kristu uz klanjanje Presvetom. Svečani ugođaj upotpunili su bračni par Davor i Vesna Terzić prateći fra Matića duhovnim pjesmama.

Galerija fotografija: http://www.biskupija-porecko-pulska.hr/galerija/category/188-kapelica-u-malom-jezenju-i-pohod-biskupu-dobrili.html

U četvrtak, 21. travnja, petog dana Pučkih misija u župama Stari Pazin i Sveta Lucija bogoslužja je predvodio vicerektor riječke bogoslovije p. Marko Stipetić, svećenik u Kongregaciji Misionara Srca Isusova. U jutarnjim satima posjetio je obitelji i bolesne u Velom i Malom Ježenju, u župi sv. Lucije, a u popodnevnim satima u Malom Ježenju svečano je blagoslovio novosagrađenu zavjetnu kapelicu obitelji Josipa i Mirjane Ferenčić posvećenu Majci Božjoj. Zavjetna kapelica nalazi se na mjestu gdje su se nekada mještani pozdravljali i opraštali jedni od drugih, a sada ona ima istu svrhu, da ljudi dolazeći k njoj izmole oprost.

U nastavku, nakon okupljanja kod križa na Malom Ježenju, započela je procesija prema crkvi sv. Lucije, moleći krunicu i pjevajući uz Vesnu Drndić i bračni par Terzić. Procesija se na trenutak zaustavila uz kapelicu na Velom Ježenju, te nastavila prema rodnoj kući Jurja Dobrile, najvećeg istarskog biskupa, gdje su supružnici iz Velog Ježenja, Davor i Mila Krizmanić, položili cvijeće uz njegov spomenik. Župnik, vlč. Željko Zec, istaknuo je njegovu važnost za mali istarski narod, te izrazio nadu se da će iz iste župe opet niknuti tako veliki svećenik kakav je bio biskup Dobrila. Nastavljajući prema crkvi, procesija se na trenutak zaustavila na obnovljenom križu na Velom Ježenju odajući počast svima onima koji su sudjelovali u gradnji ovih znamena.

U crkvi sv. Lucije, p. Stipetić započeo je nagovor o svom životu i misionarskom zadatku u Rusiji gdje su ga zadivile katoličke zajednice koje su se održale kao podzemne Crkve, iako zbog političke situacije i progona nisu imale svećenika. Podsjetio je da mi svi imamo privilegiju živjeti u okruženju gdje se slobodno možemo okupljati u zajednici Crkve. Istaknuo je da treba blagoslivljati svećenike jer ih je malo i da je nužno moliti za njihove pozive. Isus je obilazio gradove i sela pozivajući muževe i žene da postanu Njegovi učenici, tako čine i misionari, naglasio je p. Stipetić.

Vrlo živopisno poručio je da ljudi trebaju živjeti svoje živote tako da se čovjek pored njih ne osjeća zaboravljenim i napuštenim i ako uspiju barem dio toga ostvariti, opravdali su svoj poziv pred samim sobom i pred Bogom. „Danas Isus i tebe poziva. Ako si sada spreman upitati Isusa: Učitelju – gdje stanuješ? On će i tebi reći: Dođi i vidi! I po glasu Crkve, on nikada ne prestaje pozivati; odgovor na taj poziv daje život.“, naglasio je propovjednik.

Nakon euharistijskog slavlja, p. Stipetić susreo se s krizmanicima, mladima i mladim bračnim parovima iz obiju župa. (N.L.)