Utorak, 16 travnja, 2024

Biskupijska proslava sv. Florijana u Grožnjanu

U organizaciji župe Grožnjan, DVD-a Buje i Vatrogasne zajednice Istarske županije, u Grožnjanu i Marušićima, u subotu, 6. svibnja 2017., proslavljen je dan sv. Florijana, zaštitnika vatrogasaca.

Slavlje je započelo procesijom u kojoj su vatrogasci nosili kip sv. Florijana, od kapelice Sv. Duha do župne crkve sv. Vida, Modesta i Krescencije, te je nastavljeno svečanom svetom misom, tokom koje se molilo i za pokojne vatrogasce koji su stradali prigodom spašavanja ljudi i imovine.

Euharijstijsko slavlje je predvodio biskup u miru Ivan Milovan, a koncelebrirali su svećenici: Mladen Milohanić, župnik u Bujama, Antun Tonči Jukopila, župnik u Oprtlju i Miroslaw Paraniak, grožnjanski župnik.

U propovijedi biskup je istaknuo vrline Svetog Florijana koji je bio kršćanin iako je bio rimski vojnik i mogao je lijepo živjeti i uživati u dobrima ovoga svijeta. No, on se radije odlučio biti prezren, ismijan, ostati vjeran Bogu, Isusu Kristu, po cijenu života, odbio je progoniti kršćane i poručio caru da je spreman doživjeti sudbinu namijenjenu drugim kršćanima. Bio je svjestan da postoje vječna načela od kojih čovjek ne smije odustati, kojima se ne može trgovati.

Kad su vatrogasci odlučili uzeti sv. Florijana za svoga zaštitnika, prepoznali su u njemu cjelovitu osobu, primjer vjere i solidarnosti, poput spremnosti i solidarnosti vatrogasaca, koja se ubraja u uzore humanosti, dobrote i nesebičnosti. Kršćani u tim vrlinama vatrogasne službe prepoznaju Isusove zapovijedi ljubavi prema bližnjemu. Znamo ulogu vatrogasaca: čuvati imovinu, materijalna dobra od požara i elementarnih nepogoda i braniti ljudske živote. Iz toga vidimo kolika je hrabrost, plemenitost i ljubav tih ljudi na djelu.

Na kraju svoje propovijedi biskup je pozvao sve prisutne vatrogasce, da se poput njihova zaštitnika sv. Florijana, ne umore činiti dobro.

Misno su slavlje svojim pjevanjem obogatile članice župnog zbora Grožnjan.

Okupljenima su se obratili županijski vatrogasni zapovjednik Dino Kozlevac, grožnjanski načelnik Claudio Stocovaz, župan Istarske županije Valter Flego i predsjednik DVD-a Buje Goran Rašić.

Uz vatrogasce iz Istre, na misi i proslavi dana vatrogasaca Istarske županije sudjelovali su i predstavnici bujske policije, vatrogasci iz Slovenije i Italije i (grado)načelnici Bujštine, te dječaci i djevojčice – pomladak DVD Buje.

Zajedničko druženje biskupa Milovana, svećenika i vatrogasaca nastavljeno je u Marušićima.

Valerija DM