Nedjelja, 28 travnja, 2024

Biskup Milovan u svetištu Majke Božje Svetogorske

Misom za poginule hrvatske branitelje, internirce i žrtve ratova koju je u nedjelju 11. rujna predvodio umirovljeni porečko pulski biskup Ivan Milovan, a u istoj su sudjelovali i vlč. Vjekoslav Kovač, župnik rodom iz Gerova, vlč. Juraj Moguš, župnik iz Klane, te Mješoviti pjevački zbor župe Gerovo, u marijanskom svetištu Majke Božje Svetogorske na Svetoj gori nedaleko Gerova završeno je trodnevno okupljanje vjernika i hodočasnika iz svih župa Čabarskog kraja, Gorskog kotara, okolice Rijeke i Primorja te susjednih slovenskih župa.

Nakon uvodnih riječi domaćeg župnika i čuvara svetište vlč. Ivana Trohe te upoznavanja prisutnih s kratkom poviješću nastanka svetišta, biskup Milovan istaknuo je u propovijedi da “već stoljećima hrle vjernici izbliza i izdaleka, s raznih strana našega Gorskog kotara i šire – u ovo svetište Majke Božje da zahvaljuju, vape i prose, kaju se i zavjetuju, obnavljaju svoje duhovne snage i pronalaze mir duše”.

Biskup je upozorio da su u Hrvatskoj na udaru život i obitelj, rad i vjera. te ukazao na nastojanja da se izbriše svijest čovjeka da je dijete Božje a ne neka slučajna posljedica evolucije. Uzaludno je nastojanje onih koji žele gušiti glas vjernika i vjeru samu, jer bi to značilo da netko misli da može ubiti čovjekovu dušu koja je besmrtna. Na kraju propovijedi biskup je rekao: “S kojom god da smo potrebom došli ovamo, s kojim god da se problemima u životu moramo suočavati, koja god nas bol pritiskala, neka po nagovoru Majke Božje naše srce bude danas prosvijetljeno i učvršćeno vjerom i nadom, ojačano mirom i dobrom voljom, utješeno milošću, te naš daljnji život bude svjedočanstvo za Boga koji je živ u nama, u Crkvi i u svijetu “.

Trodnevno okupljanje vjernika i hodočasnika na Svetoj Gori kod Gerova uz proslavu blagdana Male Gospe započelo je u petak misom koju predvodio domaći župnik Ivan Troha. U subotu hodočasnici iz Tršća i okolnih mjesta pod vodstvom vlč. Marijana Žderića krenuli su pješice prema Svetoj Gori. Isti dan u svetištu Majke Božje Svetogorske održane su četiri mise, misu u 7 sati vodio je vlč. Ivan Troha, u 9 sati vlč. Mate Berišić, u 11 sati za vjernike Bakarskoga dekanata i u 16 satim za vjernike čabarskih župa mons. Ferdinand Vražić. Završnoga dana, u nedjelju u svetištu Majke Božje Svetogorske slavljene su tri mise, od kojih je jedna bila za vjernike iz Slovenije koju je predvodio vlč. Andrej Pažur. (IKA)