Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Betlehemsko svjetlo stiglo u Pulu

U ponedjeljak, 12. prosinca 2016., gradonačelnik Pule Boris Miletić je ispred Komunalne palače preuzeo Betlehemsko svijetlo od članova Odreda izviđača Istra i Pomorac-Uljanik predvođenih starješinom Mladenom Perčićem.

Gradonačelnik je zahvalio izviđačima koji iz godine u godinu njeguju ovu prekrasnu tradiciju. „Na simbolički način, zajedničkim paljenjem Betlehemskog svijetla, šaljemo poruku mira i nade među ljudima“ istaknuo je. Betlehemsko svjetlo, koje predstavlja simbol mira i Božića, iz Zagreba u Pulu donijelo je 40 istarskih izviđača.

Tradicija je to koju Savez izviđača Hrvatske provodi od 1992. godine, a koja ima za cilj širiti pozitivne vrijednosti ljubavi i zajedništva. Naime, svake godine prije Božića jedno dijete iz Austrije odlazi u Betlehem, pali Betlehemsko svjetlo u Spilji Isusova rođenja i donosi ga u Beč. U Beču se okupljaju izviđači iz cijelog Svijeta koji potom svjetlo prenose u svoje države, gradove, crkve, bolnice i domove.

Betlehemsko svjetlo bit će izloženo u predvorju palače sve do Badnjaka kada će biti preneseno u pulsku Katedralu, gdje će građani moći doći zapaliti svijeće i prenijeti blagoslovljen plamen u svoje domove.

Inače, ova se tradicija u Hrvatskoj njeguje od 1986. godine kada je prvi put Betlehemsko svjetlo u Hrvatsku doneseno iz Beča. Svake godine, tjedan prije Božića, jedno dijete iz Austrije u “Spilji rođenja” Isusa Krista u Betlehemu zapali Betlehemsko svjetlo koje se potom avionom doprema u Austriju. U Beču se slavi ekumenska misa i na njoj se okupe predstavnici europskih izviđačkih organizacija. Nakon ekumenskog slavlja, izviđači Svjetlo prenose u svoje države, odakle dalje svjetlo prenose u crkve, bolnice i domove u želji širenja pozitivnih vrijednosti, ljubavi i mira. Program je prerastao u veliku međunarodnu izviđačku aktivnost ne samo u cijeloj Europi, jer se Betlehemsko svjetlo, nošeno skautskim načelima i u srcima mladih, odnosi i u Aziju, Sjevernu i Južnu Ameriku te sjeverni dio Afrike. (izvor: Pulska Svakodnevnica)