Nedjelja, 19 svibnja, 2024

Adventski ZEMI u znaku Godine milosrđa

Ovogodišnji je adventski ZEMI – Zajednička euharistija mladih Istre – održana u župi Gospe Fatimske u Donjem Labinu, prve nedjelje došašća, 29. studenog. Sve okupljene je na početku pozdravio domaćin, župnik te župe vlč. Blaž Bošnjaković.

Susret je započeo prigodnim razmatranjem na temu duhovnih i tjelesnih djela milosrđa koje je izrekao predstojnik dijecezanskog Katehetskog ureda vlč. Luka Pranjić. Nakon prigodnog uvoda o Godini milosrđa, etimološkim pojašnjenjem milosrđa prema korijenima u grčkom i latinskom jeziku predavač je istaknuo da je milosrđe nadasve čin a ne samo osjećaj milosrđa.

Nadalje, da bismo mogli drugima iskazati milosrđe, mi samo moramo spoznati da trebamo milosrđe, jer dok to ne uvidimo naše srce ostaje prazno. Milosrđe je čin, djelo, a svojevrsna ‘baza’ za tjelesna djela milosrđa nalazi se u zapisu Matejeva evanđelja „Što god učiniste jednom od ove moje najmanje braće, meni učiniste!“ (Mt 25, 45). I, rekao je predavač, bitno je reći da dobri nisu bili nagrađeni zbog nečinjenja zla, već zbog činjenja dobra, potrebno je dakle ne samo čuvati se grijeha, već je temeljno konkretizirati milosrđe upravo djelima. Vlč. Pranjić je u nastavku kratko pojasnio svako od tjelesnih i duhovnih djela milosrđa. Zaključio je napomenom da djela milosrđa trebamo izvršavati ako se milosrđu nadamo, te podsjetio da je pogrešno spiritualizirati tjelesna djela milosrđa, odnosno naglašavati njihovu duhovnu interpretaciju, na primjer tumačeći da „Gladnoga nahraniti.“ znači pružiti duhovnu hranu.

Katehezu vlč. Pranjića možete poslušati ovdje: https://youtu.be/MxTS5i0j-sU

Nakon kateheze okupljeni su imali prigodu pristupiti sakramenti pomirenja za što je na raspolaganju bilo više svećenika.

Uslijedilo je misno slavlje koje predvodio ovogodišnji mladomisnik vlč. Želimir Bagavac. Govoreći o početku vremena došašća predvoditelj je, u kontekstu adventskog iščekivanja,  naglasio važnost nadanja u kršćanskom življenju. Progovorio je i o nadolazećoj Godini milosrđa kroz prispodobu o milosrdnom ocu, naglasivši da koliko mi čekamo Njega, toliko više on čeka nas, i podiže naš pogled prema sebi, nadajući se da ćemo, povratkom Njemu, kroz obraćenje, svaki ponaosob imati bolju godinu od prethodne. Homiliju je zaključio, kako je rekao, najstarijom kršćanskom molitvom „Maranatha“, „Dođi Gospodine Isuse.“

Nakon misnog slavlja susret je nastavljen druženjem u prostorijama obližnje Osnovne škole „Ivo Lola Ribar“.

Na susretu su najbrojniji bili mladi iz Pulskog dekanata, a susret je glazbeno animirao Zbor mladih „Svjetla vjere“ iz pulske župe sv. Antuna Padovanskog.