Subota, 27 travnja, 2024

Proslava sv. Blaža u Grožnjanu

20230203 172902Svečanom svetom misom župljani Grožnjana i okolnih župa obilježili su spomendan sv. Blaža, suzaštitnika Župe Grožnjan.

Euharijstijsko slavlje vodio je mjesni župnik Miroslaw Paraniak koji je podsjetio na biografiju svetog Blaža, mučenika i biskupa.

Vjeruje se da je sv. Blaž svojim blagoslovom spasio dječaka kojemu je zapela riblja kost u grlu.

Od toga je poteklo tradicionalno blagoslivljanje grla vjernika na kraju svete mise. Svećenik je blagoslivljao grla uz relikviju Svetog Blaža, koja se čuva u Grožnjanu, a jedan oltar u župnoj crkvi je posvećen sv. Blažu, koji je svoju vjeru i pomoć siromasima i bolesnima platio glavom 317. godine.

Nakon svete mise i blagoslova grla, sudionici misnog slavlja nastavili su druženje u donjoj dvorani grožnjanskog kaštela uz zakusku i glazbu lokalnih svirača „TRIO ŠALTIN“ i prijatelji.

VDM