Ponedjeljak, 29 travnja, 2024

Proslava sv. Blaža u Grožnjanu

Uz uobičajeni blagoslov grla u Grožnjanu se o blagdanu suzaštitnika, sv. Blaža, održava i ofer, čašćenje svečevih relikvija

Porečki i pulski biskup mons. Dražen Kutleša predvodio je 3. 2. 2014., o blagdanu sv. Blaža svečano misno slavlje u Grožnjanu gdje se sv. Blaža časti kao suzaštitnika župe. U koncelebraciji su bili umaško – oprtaljski dekan preč. Mladen Juvenal Milohanić, župnik vlč. Alen Žufić te svećenici iz obližnjih župa.

Biskup je u prigodnoj homiliji napomenuo da je sveti Blaž položio vlastiti život kako bi posvjedočio svoju vjeru u Isusa Krista, a i živio je upravo prema nauku Kristovu. On nam je primjer i uzor u tome. Ponekad u situacijama svakodnevnoga života čovjek može izgubiti iz vida smisao i uvid u ono bitno u životu; Isus nam danas preko sv. Blaža želi poručiti da je nerazborito živjeti život tako da ga zadobijemo na ovome svijetu ali ga izgubimo za drugi svijet. Mentalitet današnjeg svijeta potiče gramzivost za materijalnim dobrima, častohleplje, no samoubojstva upravo među ljudima koje se općenito smatra uspješnima pokazuju da prava sreća ne leži u tome, sreća je mir u duši. Ljudi obično žele uvijek sve više i više, no ako su želje usmjerene na ovozemaljsko razočaranje je neminovno. Sv. Blaž je bio toga svjestan i zato je svoj život usmjerio k Onome svijetu. On se kao mladi čovjek, kao biskup, zapitao „što čovjeku vrijedi ako zadobije bogatstvo kada na kraju života to sve mora ostaviti?“ I kod onih koji su toga svjesni svakodnevni materijalni život ponekad prevagne i čovjek zaboravi one bitne stvari na koje treba biti usmjeren. Čovjek uvijek mora imati ravnotežu između materijalnog i duhovnog. Biskup je nadalje istaknuo tri stvari koje treba učiniti da bi se to zadobilo: potrebno je znati zatajiti samoga sebe, ne sebe stavljati u prvi plan, znati služiti, a u tome nam je najbolji primjer odnos majke prema svome novorođenom djetetu; nadalje, svatko treba nositi svoj križ, znati prihvatiti svoj križ i shvatiti da bez križa nema spasenja i oduprijeti se laskavim hedonističkim pozivima suvremenog mentaliteta svijeta. Čovjekom se ne rađa nego se čovjek postaje, naglasio je biskup, svaki dan, neprestano čineći odabire koji su sukladni kršćanskim načelima. Svijetu danas treba poštenih, moralnih ljudi koji znaju nositi svoj križ. Nastojati biti pošten, često i „protiv struje“, po sebi predstavlja križ. I naposljetku Isus želi da ga nasljedujemo, da živimo naš zemaljski život kako ga je i on živio. Danas se od nas ne traži da dajemo život za vjeru, ali biti vjerni kršćani znači ne stidjeti se svoje vjere, odgajati djecu u vjeri, živjeti po načelima koje nam je On ostavio.

IMG 0215

Mi se obično utječemo svecima, bili su to ljudi koji su u pravom trenutku znali iskoristiti pruženu priliku. Da je sv. Blaž 316. godine pobjegao sa stratišta mi ga se danas ne bi spominjali, zaključio je biskup.

Po završetku misnog slavlja, uslijedio je tradicionalni blagoslov grla i čašćenje relikvija sv. Blaža.

Nakon duhovne, uslijedila je svjetovna proslava suzaštitnika župe i mjesta. U prostorijama Općine, učenici iz Talijanske srednje škole Leonardo Da Vinci u Bujama uprizorili su humoristični igrokaz na temu osuvremenjenog prikaza Danteove Božanske komedije. Sve je zaključeno zajedničkim domjenkom.

G. Krizman