Petak, 26 travnja, 2024

Svetkovina Bogojavljenja u pulskoj prvostolnici 2017.

Svetkovina Bogojavljenja, ili Sveta tri kralja, u pulskoj je prvostolnici proslavljena svečanim misnim slavljem koje je predvodio porečki i pulski biskup u miru mons. Ivan Milovan. Koncelebrirali su vice rektor pulskog Biskupijskog misijskog sjemeništa „Redemptoris Mater“  preč. Jurica Manzoni i katedralni župnik preč. Rikard Lekaj.

Predslavitelj je na početku mise svima okupljenima prenio pozdrave ordinarija mons. Dražena Kutleše. Bogojavljenje je drugi stožerni blagdan božićnog vremena, napomenuo je biskup na početku homilije, te nastavio, onaj čije smo Rođenje slavili na Božić, nakon što se objavio predstavnicima Božjeg naroda, na današnji se dan objavio predstavnicima dalekih naroda. Mudraci su prvine svih dalekih naroda koji će u Isusu Kristu pronaći Spasitelja, oni predstavljaju ljude koji traže Boga, u svakom vremenu. U svakome vremenu postoje ljudi koji traže Boga, rekao je biskup, no i podsjetio na riječi pape emeritusa Benedikta XVI, kako danas izgleda kao da je tamni veo prekrio duh čovjeka koji kao da je stoga manje sposoban prepoznati duhovnu dimenziju. Bog se u punini htio objaviti upravo u osobi Isusa Krista. Biskup je naveo primjere ruskih obraćenika u vrijeme željeznog komunizma, opisanih u više knjiga, koji kao da su nakon upoznavanja Krista žurili činiti dobra djela, slijediti ga. Biskup je podsjetio kako se na Bogojavljenje ujedno obilježava i dan misijskog poslanja Crkve, te da upravo toga dana Sveti Otac podjeljuje misijski križ onima koji su odlučili ići u misije. Toga dana Papa zaređuje i biskupe, iz svih krajeva svijeta, koji žele biti zaređeni u Rimu. Biskup je potom sažetak homilije izrekao i na talijanskom jeziku.

Svečanu euharistiju glazbom je popratio katedralni zbor kojim je ravnao Patrik Andrea. (G. Krizman)

Homiliju možete poslušati ovdje:

{mp3}2017-1-6-trikralja-milovan-homilija{/mp3}