Petak, 26 travnja, 2024

Vodnjan: Proslava sv. Blaža

U Vodnjanu je u srijedu, 3. veljače, proslavljen blagdan zaštitnika župe i mjesta, sv. Blaža. Svečano misno slavlje predvodio je biskup u miru mons. Ivan Milovan, uz koncelebraciju više svećenika.

Župnik, preč. Marijan Jelenić, u uvodnom je pozdravu spomenuo povratak relikvija sa znanstvenog snimanja na Odjelu za patologiju pri KBC Split.  Biskup je napomenuo kako je ovogodišnja proslava sv. Blaža u znaku 804. obljetnice župe i 1700. obljetnice mučeništva sv. Blaža. Bio je biskup u gradi Sebasta, u Armeniji, podnio je mučeništvo 316. godine, podsjetio je mons. Milovan. Kršćani su se još od prvih vremena kršćanstva rado okupljani na grobovima svetaca kako bi ih što vjernije slijedili na putu vjere. Kroz prispodobu o pšeničnom zrnu biskup je naglasio važnost davanja sebe za druge. Kao što posijano zrno ne doživi žetvu, ni čovjek često ne vidi plodove svoga rada. Čovjek se ponekad pita ima li smisla žrtvovati se, biti dobar i pošten? Ljudski gledano često bolje prolaze oni koji napreduju zahvaljujući vezama, a ne radom i poštenjem, no upravo u takvom svijetu, prožetom hedonizmom, konzumerizmom i egoizmom potrebno je  živjeti pošteno i tako svjedočiti svoje kršćanstvo.  Propovjednik je nadalje spomenuo riječi sv. Augustina o državi Božjoj koja ako nije uređena po pravdi postaje razbojnička banda.

Misi je nazočio gradonačelnik Vodnjana Claudio Vitasović sa suradnicima, te predstavnici DVD Vodnjan.

Na kraju misnog slavlja održano je tradicionalno pomazanje i blagoslov grla, te čašćenje relikvija sv. Blaža.

Misno slavlje pjevanjem je popratio zbor zajednice Talijana pod ravnanjem prof. Oriete Šverko.