Subota, 27 travnja, 2024

Misa večere Gospodnje u Poreču

U porečkoj prvostolnici Misu večere Gospodnje u četvrtak, 18-4-2014 predvodio je porečki i pulski ordinarij mons. Dražen Kutleša u suslavlju sa kancelarom biskupije preč. Sergijem Jelenićem, katedralnim župnikom preč. Rikardom Lekajem te vikarom katedralne župe vlč. Hectorom Bernardezom Germadeom.

U velikom trodnevlju razmišljamo o Isusovoj muci, o povijesnim likovima koji se spominju u čitanjima, ali najviše o sebi, uspoređujemo se sa tim likovima i mislimo kako bismo mi bili postupili drugačije.

Upravo poput roditelja koji žele svojoj djeci ostaviti nešto testamentom, tako Isus u euharistiji ostavlja ljudima samoga sebe kao sredstvo Spasenja, naglasio je biskup u homiliji. Isus, unatoč tome što je znao da će ga ubiti, predaje se, činom ljubavi i poniznosti, ekstremnim činom služenja bližnjemu, kao što ljudi smatraju normalnim služiti svoje bolesne članove obitelji. Pravo se prijateljstvo sastoji od davanja i primanja, iako čovjek vrlo često od Boga želi samo primati, a zaboravlja da u toj uzajamnosti odnosa treba i davati, a ono što Bog od nas očekuje jest da u potrebitima oko sebe prepoznamo Isusa, te da preko njih dajemo Njemu. Biskup je pozvao sve okupljene, u svjetlu toga što Bog od nas traži, da prepoznajemo Isusa u potrebitima i slabima,   da se preispitamo jesmo li dostojni zvati se kršćanima.

Mons. Kutleša je zaključio homiliju zgodnom crticom: majka povede malo dijete u crkvu da slušaju Muku. Dijete odjednom upita: tko je to učinio Isusu? Na majčin odgovor „Zli ljudi.“, dijete nastavlja sa pitanjem, „A gdje su bili tada dobri ljudi?“. U tom kontekstu biskup je napomenuo „znajmo biti dobri ljudi koji neće samo gledati patnju i ništa ne činiti“, nego znajmo činiti dobra djela koja će Otac naš nebeski prepoznati, zaključio je biskup.

Nakon misnog slavlja predslavitelj i koncelebranti su u procesiji odnijeli Presveto u kapelu Presvetog Oltarskog Sakramenta te se zadržali u kraćem klanjanju.

G. Krizman