Misa zadušnica za papu Franju u porečkoj bazilici
Porečki i pulski biskup Ivan Štironja predvodio je u četvrtak, 24. travnja u bazilici u Poreču, misu zadušnicu za papu Franju. Koncelebrirali su generalni vikar preč. Rikardo Lekaj, biskupski vikar mons. Vilim Grbac te još nekoliko svećenika. Posluživali su ministranti Porečke župe uz pomoć đakona Luke Jakopića, a liturgijsko pjevanje je animirao župni zbor pod ravnanjem s. M. Monike Ikić.
Na početku svete mise biskup Štironja je pozdravio nazočne vjernike rekavši da svete molitve i mise, osobne i zajedničke, ovih dana posebno prikazujemo za pokoj duše Svetoga Oca, kojemu ujedno, kao Mjesna Crkva iskazujemo poštovanje i zahvalnost za dvanaestogodišnji pontifikat. Podsjetimo da su zvona župnih crkava Porečke i Pulske biskupije u ponedjeljak, na dan smrti pape Franje, zvonila dvanaest minuta te će isto toliko zvoniti u 10 sati dan ukopa.
Na početku svoje propovijedi biskup je kazao: „Ova Misa zadušnica, svojevrsni je službeni oproštaj od pape Franje. Dok se kao Crkva Porečka i Pulska opraštamo i molimo za pokoj duše svoga vrhovnog poglavara, Bogu ujedno zahvaljujemo, za život ponizna, jednostavna i skromna Pastira“.
Biskup je potom, u kratkim crtama, opisao životni put pape Franje prisjećajući se njegove propovjedi koju je izrekao na dan preuzimanja papinske službe, na svetkovinu sv. Josipa, 19. ožujka 2013. godine: „Toga je dana u svojoj propovijedi poručio: ‘Treba živjeti u poštovanju, dobru, čuvanju prijateljstva. Budite čuvari, Božjih darova. Kada ne vodimo brigu o svemu što je stvoreno, srce se suši i počinje razaranje. Zbog toga bih želio zamoliti sve ljude koji imaju bilo kakvu odgovornost u politici i društvu, ekonomiji da budemo čuvari stvorenoga, Božjega plana, čuvari jedni drugih’. Ove bi se riječi mogle uzeti kao sažetak dvanaestogodišnjeg pontifikata pape Franje“, kazao je biskup.
Biskup je zatim istaknuo nekoliko ključnih misli po kojima je prepoznatljiv papin pontifikat. Tako je istaknuo poziv pape Franje kojima je redovito završavao svoja obraćanja, propovjedi i susrete: „Molite za mene“, te dodao: „Osjećali smo se pozvanima i osobno moliti za svoga poglavara koji je na taj jednostavan način sa svojim stadom dijelio svoje tegobe i brige, nastojanje i ljubav.“
Prisjećajući se susreta s Papom, koji je kao otac vrlo jednostavno komunicirao sa svojom djecom, biskup je rekao kako je papa Franjo bio „čovjek jednostavne komunikacije i dijaloga. Sanjao je o jednostavnim pastirima i jednostavnoj Crkvi, kao i jednostavnu svijetu – zajedničkom domu sviju, svijetu u kojemu su svi ljudi braća i sestre. Ovaj Božji dar pomogao mu je da bude autoritet ne samo katolicima nego i nemalom broju onih izvan Katoličke Crkve kojoj je bio na čelu.“
Potom je biskup istaknuo Papinu osjetljivost i poniznost kojom je upućivao na „globalizaciju ravnodušja“. Posebno je zabilježen njegov posjet Lampedusi, 8. srpnja 2013. godine, gdje se susreo s migrantima i odao počast žrtvama Mediterana, te pozvao na molitvu: „Molimo oproštenje za ravnodušnost prema tolikoj braći i sestrama, molimo oproštenje za one koji su se predali lagodnom životu, koji su se zatvorili u vlastito blagostanje koje dovodi do neosjetljivosti srca, molimo oproštenje za one koji su svojim odlukama na svjetskoj razini stvorili situacije koje dovode do tih drama.“
Papa Franjo bio je „do posljednjeg daha hodočasnik nade.“ Hrabro nošenje križa, otežano disanje, govor kao i kretanje nisu bili prepreka „da na svetkovinu Uskrsa izađe na trg ispred Bazilike sv. Petra, pozdravi svoje okupljeno stado i udijeli mu svoj pastirski blagoslov. Tako je na dan Gospodinova uskrsnuća cijeli svijet vidio i čuo glas Pape. Dok se Crkva radovala Uskrsnom ponedjeljku, uz svečani Aleluja u čast Uskrslom Gospodinu, došao je kraj života Svetoga Oca“, rekao je biskup. Svoju homiliju biskup Štironja zaključio je duhovnom oporukom pape Franje: „U naručju Majke Marije želim čekati uskrsnuće“, prisjećajući se kako je papa Franjo odmah nakon izbora hodočastio u baziliku Svete Marije Velike i svoj pontifikat povjerio Majci nebeskoj: Salus populi romani – Spasu rimskoga naroda. „Vjerujemo da je Blažena Djevica Marija, koju redovnici Družbe Isusove časte kao kraljicu i majku, a obilježavaju njezin blagdan 22. travnja, dan nakon njegove smrti, da je dušu našega svetoga oca pape Franje primila u svoje majčinsko naručje i odnijela na vječnu uskrsnu Gozbu svomu Sinu Isusu“, bile su riječi kojima je biskup Štironja završio svoju propovijed.
Foto: D. Prodan