Subota, 27 travnja, 2024

Proslava sv. Mavra u Poreču, 2012.

Poreč i Porečka biskupija svečano su i dostojanstveno proslavili svog nebeskog zaštitnika svetog Mavra, biskupa i mučenika.  Biskup domaćin, mons. Dražen Kutleša, pozvao je za tu prigodu apostolskog nuncija u RH, mons. Alessandra  D’Erica, nadbiskupa, koji je došao u pratnji mons. Maura Lalli-ja, savjetnika u nuncijaturi i isusovca o. Ivice Hadaša. U porečkoj bazilici – katedrali,  apostolski nuncij predvodio je svečano misno slavlje u zajedništvu s mons. Ivanom Devčićem, riječkim nadbiskupom i metropolitom, mons. Valterom Županom, krčkim biskupom, mons. Draženom Kutlešom, porečko-pulskim biskupom, mons. Ivanom Milovanom, biskupom u miru, mons. Franc Bole-om, izaslanikom biskupa iz Kopra, mons. Jurija Bizjaka, te kanonicima i svećenicima Porečke i Pulske biskupije. U koncelebraciji je bilo preko četrdeset svećenika.

Svečano misno slavlje započelo je pozdravom i dobrodošlicom biskupa domaćina.  Mons. Alessandro D’Erico, nadbiskup i apostolski nuncij zahvalio je na pozdravima i istaknuo svoje dugogodišnje prijateljstvo koje ga vezuje s mladim porečkim i pulskim biskupom. Prenio je i pozdrave Svetog Oca Pape Benedikta XVI. svim okupljenima i cijeloj Porečkoj i Pulskoj biskupiji, a na kraju misnog slavlja udijelio je i posebni blagoslov Svetog Oca. Nuncij se prisutnima obratio još dva puta tijekom mise i progovorio o Dajli. „Pretpostavljam da se s pravom pitate, dokle smo stigli s ovim zamršenim pitanjem. Općenito mogu reći, da nakon posjeta Vatikanu predsjednika Vlade Milanovića, možemo biti zadovoljni barem zbog činjenice da ima izgleda za pronalaženje pravog puta i da su mnoge dvosmislenosti razjašnjene. Naravno da treba još puno toga učiniti kako bi se došlo do rješenja ovog zamršenog pitanja.

Sveti Otac i Sveta Stolica nadaju se da će to biti u skoroj budućnosti, u sporazumu s Hrvatskom Vladom  i – naravno – u punoj suglasnosti  s hrvatskim biskupima. Stoga vam želim osobno preporučiti da nastavite moliti, i da puno molite, da se sve riješi na najbolji mogući način, u punom poštivanju istine i pravednosti, u korist Hrvatske, za dobrobit ove Biskupije tako drage Svetom Ocu, i za dobro čitave Crkve Božje u Hrvatskoj.“

Prigodnu misnu homiliju održao je o. Ivica Hadaš, isusovac. On je naglasio kako je ljubav Božja najveća vrednota i pokretačka snaga za sve dobro. „Sveci i mučenici, pogotovo nama danas, sveti Mavro, pokazuju kako ljubav pobjeđuje. Unatoč progonima, mučenici nikada nisu posustali u toj ljubavi koja je jača od mržnje. Ne prestajući nikada ljubiti svoje progonitelje, oni su ponovno pokazali da ljubav pobjeđuje mržnju. Svoje najbliže i narod koji im je bio povjeren na pastoralnu brigu uvijek su moliti i poticali i pripremali da od srca oproste onima koji su im oduzeli život. Poticali su druge da mole i mole zajedno, da njihova krv posluži kao otkupnina za nove generacije, kao zalog za mir, za ljubav koja je nestala u njihovim Zemljama i u svijetu, da njihova smrt bude pouka ljudima kako se ljubi. Naglašavali su da Gospodin donosi utjehu. Nisu plakali za ovim svijetom, ali su bili žalosni ako su primijetili žalost zbog njihove smrti, onih koji su im bili povjereni. Uvijek u skladu s Evanđeljem i sveti Mavro je poticao svoje stado da neprestano moli i ljubi svoje neprijatelje.“

Večernje misno slavlje u bazilici predvodio je mons. Dražen Kutleša, biskup porečki i pulski.