Na Cvjetnicu je više župa diljem Porečke i Pulske biskupije prenosilo uživo misno slavlje.

Od Cvjetnice do Uskrsa vjernici će moći sudjelovati na Sv. Misama i obredima Velikog tjedna putem Hrvatske televizije i Hrvatskog radija.

Sv. Mise i obredi prenositi će se iz župne crkve Tijela Kristova u zagrebačkom naselju Sopotu.

RASPORED SV. MISA I OBREDA:

CVJETNICA, 5. 4.: Prijenos Sv. Mise i blagoslova maslinovih grana od 10 sati na HTV1 i HR 1.

VELIKI ČETVRTAK, 9. 4.: Prijenos Sv. Mise Večere Gospodnje od 18 do 19 sati na HTV3 i HR3.

VELIKI PETAK, 10. 4.: Prijenos Obreda Velikog petka  od 18 do 19 sati na HTV3 i HR3.

Istoga dana prijenos Križnoga puta ispred bazilike sv. Petra u Vatikanu od 21 sati na HTV1.

VELIKA SUBOTA, 11. 4.: Prijenos obreda Uskrsne noći i Sv. Mise od 18 do 19.15 sati na HTV3 i HR3.

Istoga dana prijenos čestitke kardinala Josipa Bozanića u 20.05. na HTV1.

USKRS, 12. 4.: Prijenos Sv. Mise od 10 do 11,20 sati na HTV1 i HR3.

Istoga dana prijenos blagoslova Sv. Oca Urbi et Orbi od 11.55 do 12. 25 na HTV1 i HR1.

USKRSNI PONEDJELJAK, 13. 4.: Prijenos Sv. Mise u 18 sati na HTV3.

Mons. Vilim Grbac, generalni vikar Porečke i Pulske biskupije, u vijestima TV NOVE, u ponedjeljak, 30. ožujka 2020. progovorio je o okolnostima djelovanja svećenika i života Crkve u vrijeme izvanrednih okolnosti zbog opasnosti širenja koronavirusa.

Prilog iz Vijesti poslušajte u nastavku, a u utorak, 31. ožujka 2020., mons. Vilim Grbac bit će gost u emisiji Zapadna strana, na programu TV NOVE u 20.30 sati.

(Novinarka: Sara Berčić, snimatelj: Zlatko Pančić)

O svetkovini Blagovijesti pulska TV NOVA prenosila je uživo misno slavlje iz pulske Župe sv. Pavla apostola, u 17 sati. Misno slavlje, bez nazočnosti zajednice, predvodio je tamošnji župnik, pulski dekan preč. Milan Mužina. On je gledateljima uputio riječi ohrabrenja u ovim izvanrednim okolnostima opasnosti od širenja zaraze virusa Covid-19. Naglasio je da je sada ključno slušati upute medicinske struke, Stožera civilne zaštite te crkvenih vlasti.

U prigodnoj homiliji preč. Mužina je u kontekstu slike Naviještenja Gospodinovog, kroz prizmu velike vjere koju vidimo u postupcima Blažene Djevice Marije potaknuo sve gledatelje da hrabro prihvate ono što Bog od njih traži te da u svim situacijama, i onima najtežima, po uzoru na nju, kažu „evo me, neka mi bude po tvojoj Riječi“. (nastavak ispod slike...)

Na kraju mise uputio je zahvalu Uredništvu TV NOVE na realizaciji prijenosa mise, kako bi Riječ Božja upravo u ovo vrijeme mogla doći do vjernika. Treba prenositi misu kada se na misu ne može doći, rekao je, te nadodao molbu da u narednom periodu, u ovim izvanrednim okolnostima TV NOVA i dalje omogući prijenose svetih misa kako bi do vjernika tim putem došla Riječ Božja iz neke od naših crkvi.

Zahvalio je na svim naporima stožerima Civilne zaštite naše županije i naše domovine, svim liječnicima i bolničkom osoblju na čelu s ravnateljima bolnica, svim volonterima Crvenog križa, Caritasa, Udruge sv. Vinka koji pomažu potrebitima u ovim posebno teškim vremenima te policajcima koji se brinu za javni red i mir. Zahvalio je svim svećenicima, redovnicima i redovnicama koji se  duhovno brinu za sve koji su pogođeni virusom, potresom ili drugim nepogodama. Pročitao je nadalje raspored kada su za osobnu molitvu otvorene crkve u Puli, uz poštivanje poznatih mjera predostrožnosti. Potaknuo je bolesne, stare i nemoćne, kao i sve kojima nema tko pomoći, neka nazovu Crveni križ, volontere Caritasa ili njega osobno kako bi im bila pružena potrebna pomoć.

Nadalje je pojasnio, sukladno dopisu porečkog i pulskog ordinarija mons. dr. Dražena Kutleše, način zadobivanja oproštenja za grijehe u okolnostima nemogućnosti pristupanja sakramentu pomirenja. Uvjeti su: savršeno se pokajati za svoje grijehe, nabrojiti ih, iskreno tražiti od Boga oproštenje, donijeti odluku da će se, čim to bude moguće, pristupiti sakramentu ispovijedi, izmoliti Vjerovanje, molitve „Oče naš“ i „Zdravo Marijo“ na nakane Svetoga Oca i izmoliti Kajanje.

"Iako smo u nemogućnosti ostvarivanja osobnog kontakta suvremeni nam elektronički načini komuniciranja daju mogućnost da barem tim putem izrazimo blizinu potrebitima, i uputimo riječi potpore i ohrabrenja onima kojima je to potrebno", naglasio je na kraju preč. Mužina te je još jednom pozvao sve na poslušnost odredbama Civilne zaštite.

Podsjetio je kao je ta misa, o svetkovini Blagovijesti, prikazana za sve one pogođene nedaćama bilo koje vrste, te pozvao da svi ostanemo povezani u molitvi.

Pravovremeno ćemo najavljivati slijedeće prijenose misnih slavlja iz župa Porečke i Pulske biskupije na programu TV NOVE.

(G. Krizman)