Četvrtak, 28 ožujka, 2024

Trodnevnica u Barbanu povodom svetog Nikole

Ove godine je proslava blagdana sv. Nikole, zaštitnika župe Barban, posebno svečano obilježena. Od 4.12. do 6.12. je organizirana trodnevnica i drugi popratni sadržaji.

U subotu 4.12.2021. godine je, nakon što se molila krunica, bila sveta misa i klanjanje. Župnik Bernard Jurjević je veoma nadahnuto u homiliji govorio o odgovornosti ljudi i donošenju odluka koje se tiču ne samo nas kao pojedinaca već utječu i na sve u našoj okolini. Polazište za lakše donošenje odluka treba nam biti vjera i Isus Krist koji je dao svoj život za narod. Nakon završnog blagoslova i mise je župnik Jurjević, uz nazočnost brojnih župljana i gostiju, blagoslovio vanjske jaslice i veliki adventski vijenac, koji su postavljeni u crkvenom dvorištu.

Uslijedio je dolazak svetog Nikole, na veliku radost okupljene djece i njihovih roditelja. Zahvaljujući donatorima, sva okupljena djeca su dobila prigodni poklon u vidu vrećice slatkiša i voća. Već je postalo tradicionalno da OPG Šuman iz Komina u Dubrovačko-neretvanskoj županiji donira voće: mandarine, klementine i jabuke. Tako je bilo i ove godine, na čemu su svi župljani zahvalni, a posebice djeca koja su primila ovaj dar. Bilo je planirano druženje župljana na prostoru crkvenog dvorišta, pripremljen je veliki krijes, stolovi s okrijepom, kolačima, pićem, kuhanim vinom. Kiša je omela planove te se druženje župljana nastavilo u velikoj župnoj dvorani.

U nedjelju 5.12.2021. je nakon moljenja krunice bila sveta misa koju je predvodio župnik Bernard Jurjević. Tijekom mise je bilo klanjanje Presvetom oltarskom sakramentu. U homiliji je župnik naglasio važnost duhovnog i tjelesnog zdravlja ljudi i vjernika. Na svetoj misi se posebno molilo za zdravlje svih župljana. Svima koji su prisustvovali svetoj misi podijeljeno je, preko ruku župnika, bolesničko pomazanje i blagoslov.

received 1419467015114297

Vrhunac proslave blagdana svetog Nikole bila je misa 6.12.2021. kojoj je prethodilo moljenje krunice. Svetu misu je, uz koncelebraciju župnika Bernarda Jurjevića, predvodio svećenik, monsignor Marijan Jelenić. On ujedno ove godine slavi 60. godišnjicu svećeništva, pa je time i misa bila svečanija. Misno slavlje, kao i prethodna dva dana, vrlo nadahnuto je animirao mješoviti župni zbor župe sv. Nikole Barban i zborovođa Dean Visintin. Izvođene su prigodne pjesme, spjevane upravo za ovo doba godine. Misi su prisustvovali predstavnici Općine Barban, na čelu s načelnikom Daliborom Pausom i njegovom suprugom. Osim što se 6. prosinca slavi sv. Nikola, svetac zaštitnik župe, ujedno se obilježava i Dan Općine Barban.

Na kraju misnog slavlja je zaslužnom članu župne zajednice dodijeljeno priznanje. Nedavno je povodom blagdana sv. Maura u Eufrazijevoj bazilici u Poreču, Josip Bepo Blarežina iz Šajini, primio biskupsko priznanje za rad i djelovanje u župnoj zajednici, iz ruku biskupa Dražena Kutleše. Ispred pripadnika župne zajednice, koji su prisustvovali misi povodom svetog Nikole, priznanje mu je ponovo uručio Marijan Jelenić. Nakon mise, napravljena je zajednička fotografija. Uslijedio je prigodni domjenak i druženje svih župljana u župnoj dvorani.

Kompletan program i Trodnevnica povodom obilježavanja blagdana svetog Nikole odvijali su se prema preporukama Stožera civilne zaštite i preporučenim epidemiološkim mjerama. Župljani i gosti koji su prisustvovali svetim misama poštivali su propisane mjere i sve se odvijalo bez problema i teškoća. Trodnevnica je imala i humanitarni karakter. Prikupljala su se sredstva i donacije za Caritas župe, za potrebite obitelji. Sredstva je također bilo moguće uplatiti i na žiro-račun župe sv. Nikole Barban. Župljani srdačno zahvaljuju svim ljudima i donatorima koji su, na bilo kakav način, pomogli u ostvarivanju ovog humanog cilja.

(Nevia Kožljan)

received 4395075250599211